V brněnském Domě umění je až do 29. července k vidění výstava výrazných uměleckých osobností často světového významu, která nese název Artspace Germany.

Kurátorka Ursula Zeller ji připravila ve spolupráci s Institutem pro zahraniční vztahy ve Stuttgartu (IFA). Výstava putovala po světových metropolích od Tokia až po Ankaru. V České republice se představí poprvé a právě v Brně svoji pouť po galeriích také skončí.

Výstava představuje německou uměleckou scénu jako rozmanitý prostor reprezentující propojení kultur bez ohledu na národnost. Návštěvníkům prezentuje třináct umělců, kteří jsou různých národností, svůj tvůrčí život ale spojili s Německem. Nejslavnější z nich jsou Nam June Paik, Tony Cragg nebo Joseph Kosuth, kteří patří k první vlně poválečných imigrantů do Německa a kteří se výrazně podíleli na proměně zdejšího kulturního klimatu. Dnes jsou jejich tvůrčí podněty vnímány jako přirozená součást místní scény. Výstavu Artspace Germany tak lze chápat také jako zprávu o evropské integraci a globálním propojení světa, které přináší nové výzvy ke zprostředkování národních kultur.

Jednou z  prezentovaných umělkyň je Candice Breitz. Narodila se v Johannesburgu v Jižní Africe, deset let žila v New Yorku, pak se přestěhovala do Berlína. Na výstavě prezentuje na dvou monitorech vedle sebe video se synchronním záznamem rozhovoru s korejskými dvojčaty. Rozhovory se sestrami natočila jednotlivě, snímky tak vykazují jak výrazné odlišnosti, tak překvapivě často shodná gesta. Umělkyni zajímalo, jak se sestry pokusí definovat samy sebe jako individuality navzdory všem společným podobnostem. Candice s dvojčaty strávila šest až sedm hodin, kladla jim stejné otázky týkající se jejich dětství, sourozenecké rivality i obecných světonázorů.

Kromě jmenovaných se na výstavě představí: Armando, Marianne Eigenheer, Ayse Erkmen, Christine Hill, Magdalena Jetelová, Per Kirkeby, Marie-Jo Lafontaine, Giuseppe Spagnulo a herman de vries. º


Artspace Germany
Dům umění města Brna (Malinovského náměstí 2, Brno)
13. 6.—29. 7.



text: Petra Fujdlová