„Co když vidím něco zcela jiného než ostatní? Co je pozorované, a co představované? Co je prožívané, a co skutečné? A když propojím všechny části, uvidím celek?“ – tyto i podobné otázky orientovaly práci umělecké dvojice Davida Böhma a Jiřího Franty na výstavě Fabulant.

Místo, tedy Dům fotografie, sehrálo zásadní roli. „Koncepci nám nabídl prostor. Ten je pro nás opravdu důležitej. Dvě podobná patra, my jsme dva autoři, fakt, že je to Dům fotografie, práce s tématem reprodukce, množení fotografií, líbilo se nám, že se jedná o nějaké opakování, rozptýlenost a možnost něco dělat dvakrát,“ vysvětluje Jiří Franta princip práce na výstavě.

Při tomto uvažování autoři vyšli z důvěrně známé dětské encyklopedie Už vím proč (1980) manželů Škodových s ilustracemi Vojtěcha Kubašty. Jde o strukturovaný heslář přírodních jevů a lidských vynálezů, jejichž podstata je tu vysvětlena srozumitelně a nekomplikovaně. Otázky, které dospělé pročítání encyklopedie přineslo, se ukázaly být různorodé a převážně naléhavé: Jak si vystačit s encyklopedickými hesly v době, kdy se svět přestal skládat z jednotlivých fenoménů, ale je stále více sítí nepoznatelných vztahů? Jak přistupovat k informaci tam, kde žádní dva pozorovatelé nevidí stejnou věc stejně? Jak dospět ke shodě, když každý z aktérů vypráví jiný příběh?

Autoři výstavy – jak je jejich zvykem – nedávají odpovědi, jen konstatují, že na rozdíl od dětských let dnes vědí, že už nechtějí všemu rozumět. Co zbývá, je přijmout realitu bez možnosti jejího racionálního uchopení. Vnímat skrze intuici, smysly a emoce, které nakonec vždy rozhodnou o tom, zda se vzájemně shodneme, nebo skončíme ve válce.

text: Jana Smrčková

David Böhm – Jiří Franta: Fabulant
GHMP – Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1)
18. 6. — 29. 9.