Esence povědomých detailů městské rea­lity, střípky metropolitní architektury, projekční plátna v podobě prosklených paláců, to jsou fotografie Jaroslava Beneše. Ty nejznámější teď můžete vidět v Galerii hlavního města Prahy v Domě fotografie na výstavě Ex Urbi.

Jaroslav Beneš se narodil v roce 1946 v Plzni. Absolvoval zemědělsko­‑technickou školu Plasy a původně se živil jako kulisák v plzeňském divadle Alfa, kde začal profesionálně fotografovat. Později přesídlil do Prahy a pracoval jako archivář a fotograf Pražských vodovodů a kanalizací. Působil v okruhu fotografů v polské Vratislavi a v tamní galerii Foto­‑Medium­‑Art, byl u zrodu Aktivu volné fotografie a Pražského domu fotografie a patřil do skupiny Český dřevák.

Jeho fotografie zachycují pomíjivou kompozici světelných přechodů na skle, vlhkých stop na drsné omítce, vyšisovaném laminátu, asfaltu nebo jiných industriálních součástech městské reality. Je to surová skutečnost, kterou produkuje lidské společenství, člověk je však ze snímků vyhoštěn. Autor se někdy marně vydává zpět za těmito momenty, ale zjišťuje, že jsou neopakovatelné.
Série fotografií z vylidněného pražského metra z 80. let je ve srovnání se současnými snímky odcizená a chladná, jako metafora toho zmrtvělého, vyprázdněného času. Abstrahované kompozice s detaily architektury jej nepřestaly zajímat, jeho současná tvorba však nabízí nový pohled na městský organismus a zejména na jeho část napadenou virem graffiti. V období nedávné pandemie vznikla série snímků, které mají reflektovat depresivní atmosféru těchto měsíců. Série CV 19 však svými zářivými barvami a někdy překvapivě romantickými detaily prozrazují spíše Benešovu touhu uniknout temným myšlenkám a pracují se zcela novým pojetím struktury obrazu.


Jaroslav Beneš: Ex Urbi
GHMP – Dům fotografie (Revoluční 5, Praha 1)
13. 6. — 15. 10.

text: Kristýna Černá