„Dobrý den. Vemte si roušku přes obličej. Pro jistotu. Nevíte, co tam kdo před vámi naprskal. Kdo chcete jít první? Nasaďte si tuhle masku, postavte se sem a už se jen soustřeďte. Je to trochu jako meditace – vydechujete světlo.“

Potemnělá místnost velikosti průměrné kanceláře, u stropu čtyři projektory, na všech zdech divoce rozpohybované bílé paprsky mnohoúhelníků a na té největší stěně navíc svislý modrý pruh. Nádech – pruh téměř úplně zmizí, výdech – pruh ztloustne na dobrý metr. Nádech – roztančené trojúhelníky, lichoběžníky a čtverce se zpomalují, až skoro zastavují, výdech – rej opět ožívá a neustále se zrychluje. Nádech – podkresová ambientní hudba se ztišuje a uvadá, výdech – akordy nabírají na dynamice a síle.

Kouzelná maska putuje od návštěvníka k návštěvníkovi, pozorování a prožívání multimediální instalace je zábavné i pro nezúčastněné. Ještě chvíli absorbovat to snové ponoření, ještě naposledy zkusit znehybnět hypnotický modrý paprsek. Návrat do šedé reality, na hlavě kulich s bambulí, nádech i výdech do šály. Bohužel už zcela bez efektu.

Interaktivní instalace PLICE proběhla 13.–18. 12. v prostoru Bubenská 1, Praha 7
Informace o konání další instalace na www.instalaceplice.cz