Zcela nový koncept, doceňující internetovou kulturu a vlivy vizuální tvorby prezentované na internetu. To je krédem Galerie Plevel. Inovovaný vstupní prostor Karlín Studios přináší platformu, která legitimizuje tvůrčí myšlenky obsažené v síti skrze síť samotnou – on-line, internetové a 3D umění je vystavené v reálném prostoru. Chcete-li vidět, co je on-line, přijďte na vernisáž 27. února 2013.

První výstava v Galerii Plevel promění galerijní prostor v internet. Zboří zeď oddělující virtuálno a skutečný prostor. Výstava zachytí efemérnost internetu a dá prostor umění, které není podepřeno galeriemi, školami či knihami. Internetové umění se stává kolektivní pamětí, v níž je uchována celistvá představa o současném člověku jako on-line elementu v realitě, která má své ikony a celebrity. Tým kurátorů přináší nezředěný pohled na lidstvo a jeho hypersexualitu, egocentričnost, zaměření na spotřebu a stylizaci.

Legitimizace modernosti
Kulturní kontext je každý den nekonečně rozšiřován a ovlivňován velkým množstvím mladých umělců, bloggerů a módních nadšenců. Ti však nejsou zapojeni do kruhu uměleckých institucí podporujících umělce, kteří sklízejí pozitivní hodnocení od kritiků, pocházejících právě z galerií. Každý obraz či vizuální prezentace je na internetu podrobena nezávislé a velmi rychlé kritice – obraz se stane populární či má nulový ohlas. Tato bezprostřední kritika vzniká během okamžiku a násobí se počtem uživatelů a konzumentů, jichž je mnohem více než návštěvníků galerií. Díky této rychlosti a masovosti se může jakýkoli obraz stát ikonou a automaticky být i zneužit k reklamní propagaci. Propojení masové kultury, vizuálního vjemu a sebestylizace se tedy stává neuralgickým bodem, který však dosud neměl zpětnou a zejména aktuální projekci do galerijního prostoru, a čímž by legitimizoval celý proces a dal mu aureolu přijatelnosti. Nejde o to být obskurní, ale moderní.

Internet je krásný
Karlín Studios – Galerie Plevel
Křižíkova 34, Praha 8
st–ne 12:00–18:00
vernisáž 27. 2. v 18:00
výstava 28. 2.–24. 3.