Norský umělec Tommy Høvik v galerii etc. – Kateřinská 20, patnáct metrů čtverečních a sedm děl. Intuice, emoce, melancholie i agrese se severskou poetikou. Silná díla, jež se nevnucují, jsou k prožití na výstavě s názvem ITW do 15. 9. 2013.

Høvik ke svému vyjádření používá více cest. Tvoří koláže a asambláže, pracuje s readymades. Nalezené předměty mění a dává jim tak nový význam i rozměr. Jeho objekty vychází z předmětů, které jsou známé a lehce identifikovatelné. Kombinováním takových věcí vytváří díla, která se nesnaží diváka mást. Naopak nabízejí pochopení Tommyho sdělení skrze souvislosti, které svými kombinacemi předmětů říká. Jeho zprávy jsou melancholické a citlivost se střídá s agresí. A občas se s ní propojuje. Do svých děl často komponuje slova nebo věty a daří se mu tak docílit sugestivnějšího vyznění či jen navádí diváka na konkrétnější směr čtení jeho děl. I když je vizuální složka Tommyho prací tím nejhmatatelnějším, co lze uchopit, nejdou po povrchu. Otevírají prostor sdělení po přijetí celkové syntézy metafor ztvárněných jednotlivými fragmenty díla. Nejsou čitelná instantně – naopak, čím déle dílo působí, tím více paralel se divákovi otevírá. I v souvislosti s vlastním zkušenostním světem.

Surrealismus přetavený v romantický koncept
Pražskou výstavu koncipuje Høvik jako site-specific instalaci. Přivezl pět objektů, asambláž a koláž. Po prostoru jsou rozmístěny intuitivně a rovnoměrné stropní nasvícení jim dává civilní vyznění. To pro Tommyho není příliš typické – primárně používá bodové svícení, které vytváří intimní atmosféru celého prožitku, odděluje jednotlivá díla v prostoru a zdůrazňuje modelaci jejich tvarů. Témata děl jsou druhotná, proto ani k jednotlivým z nich nenabízí žádné explikace. Sám název výstavy je velmi těžko rozšifrovatelný – tři písmena ITW jen letmo odkazují k „Into The Wild“. Přesto ale aktuální výstava nese hluboký podtext. Reflektuje globální témata. Poukazuje na ekologické problémy, terorismus, politickou situaci i disharmonii ve společnosti. Poeticky severskou formou, která neváhá diváka odvlát do surreálných rozměrů a primárně mu svou tezi nevnucuje.

Romantický konceptualista Høvik je v Čechách již po třetí. Zavedlo ho sem vítězství v soutěži prestižních uměleckých škol z 19 zemí světa StarPoint. V roce 2011 se stal jejím vítězem. To mu zaručilo možnost o rok později upořádat samostatnou výstavu v GAVU Cheb a vydání sponzorovaného autorského katalogu. Své dílo představil také minulý rok v rámci skupinové výstavy „Started: residents of StartPoint Prize“ v dejvické Galerii NTK.

Ačkoli je prostor galerie etc. dosud nejmenším, se kterým se Høvik v rámci svých instalací konfrontoval, přináší vyznění prací i v této minimalistické podobě intenzivní dojem. Ostatně – záleží jen na vás, jak dlouho necháte jeho díla, aby s vámi vedla dialog.


Tommy Høvik: ITW
etc. galerie
Kateřinská 20, Praha 2
16. 8.–15. 9.