Poloprázdný nebo poloplný talíř?
Nekonvenčnost, uvolněnost, žáby, prsa, cokoli. Fotografie Juergena Tellera v pražské Galerii Rudolfinum jsou naservírované na talíři. Doslova. A dostává se na otázku, jestli není talířů až příliš a fotografií málo.
Výstavní sál Rudolfina, za který by umělec bez rozdílu věku, pohlaví i barvy pleti dokázal obětovat pár minut dechu, byl tentokrát velkoryse nabídnut německému fotografovi Juergenovi Tellerovi. Jméno, etablované hlavně v propojení s módními ikonami, představuje až do 19. března svou zvučnost.
Zásadně začalo být slyšet jméno Teller od roku 1991 za snímky Kurta Cobaina z tour Nevermind s Nirvanou. Tehdy ještě nebyl Kurt kult a Nirvana zářezem na hudební scéně. Fotografie se ale podařily a staly se Tellerovými kultovními snímky.
Estetika, kterou Teller vytváří, je syrová. Nesladí. Ani třtinovým cukrem. A přesto je in. Slovo bizarní by v popsání pocitů z jeho děl nechybělo. Teller nepracuje s krásou tak, jak si žádají mainstreamová média, ale svléká ji podle sebe. Dovoluje si představovat módní ikony v situacích, které by se na vysokých podpatcích a červených kobercích nestaly. Nebo spíš mu to s důvěrou dovolují ony. Podřídit se Tellerovu fotoaparátu vyžaduje značnou míru nepříčetnosti nebo okouzlení jeho osobností. Jistota totiž je, že rukopis autora bude nesrovnatelně jiný, než by klasik snesl zřít.
Když Teller fotí v divadle, vybere jako scénu schodiště, které by mohlo být kdekoli jinde. Když fotí celebritu, neváhá ji umístit třeba na hromadu štěrku. Nejde cestou kontrastování syrového a krásného, ale vytváří estetiku, kde se krásno vycházející z ideálů, hutné stylizace a touhy po dokonalosti stává druhotným. Jeho fotografie jsou vlastní režisérskou hrou, v níž mu i ty nejoplzlejší scény pokorně hrají nejrůznější aktéři.
Teller vytváří svůj naprosto specifický svět a nepokouší se zavděčit. Ani zalíbit. Naopak se zdá, že jeho cílem je přesně o to se nesnažit. Zachází až na takovou hranu, že divák nabývá dojmu vtažení do ironického pohledu na něj samotného a někde za rohem je snímán kamerou, jejíž záznam Teller pozoruje a potutelně se směje nad každým zaskočeným výrazem.
Talíře kam se podíváš
Teller kurátorské pojetí výstavy nechal ve značné míře intuici a diváka pak překvapuje, že v obrovském sále vidí tři fotografie představené syrovou formou. Žádný rám, žádná adjustace hodná fotografií nadprůměrné sběratelské hodnoty. Teller nepoužívá klasické prezentační přístupy a volí stejně syrovou formu, která je totožná s obsahem. Nevyvažuje bizarní záběry žab rámy, nechává je na zdi viset jen na tenkých dlouhých hřebíčkách. Jakoby poukazoval na jejich břitkost a sám diváka bez ostychu popichoval. A dával mu sníst všechno, co si usmyslel naservírovat. Bez ohledu na velikost divákova hladu nebo preferenci chutí. Celým pojítkem výstavy je objekt talíře. Ten se vyskytuje v kompozicích jeho fotografií, tak jako plocha, která záběry přenáší, tak i pomyslně jako nadsázka související s jeho jménem. Talíř, který bez váhání shazuje jakoukoli institucionální vážnost prostoru, je nití, která jej prošívá od první k poslední místnosti. V té už je přítomen pouze v projekci fotografií.
Tellerova výstava Enjoy Your Life! ukazuje, že být autorem a zároveň naplňovat roli kurátora je pozice, která může lehce smazat hranice mezi odstupem od vlastního díla, cestou k divákovi a vlastním egem. Fotograf profesně může zastávat roli kurátora, ale v případě kurátorování své vlastní práce pak schází nadhled a vytvoření nových vrstev výstavy, což se jako fakt potvrdilo právě u Enjoy Your Life!. Tellerova výstava naservírovaná plně v jeho režii ukazuje, že i dílo světové špičky může dodat odvahu studentským projektům. Nebát se syrově adjustovat, potiskovat objekty a pracovat s prázdnem jako relevantním vyjadřovacím prostředkem.
Akademické umění, k jehož pouhému uchopení je potřeba list hutně popsaný kurátorským textem s explikací, Teller naštěstí neservíruje. Jeho vyjadřování je vizuální. Talíře jsou vypravěči i spojovateli jeho fotografických výstupů a divák se nemusí bát, že by jim kvůli náročnosti jazyka nerozuměl. Enjoy Your Life! je přesně tak odlehčená a přesto intenzivní výstava, jak název napovídá, a není proto potřeba bát se jít do tak zvučného výstavního prostoru, jakým Galerie Rudolfinum je. ∞
Juergen Teller: Enjoy Your Life!
Galerie Rudolfinum (Alšovo nábřeží 12, Praha 1)
15. 12.—19. 3.