Výstava Česká divadelní fotografie nebude jen ke koukání
Říkají vám něco jména jako František Drtikol, Miroslav Hák, Karel Drbohlav, Václav Chochola nebo Jaroslav Krejčí? A co Ateliér Langhans? To nejsou pojmy jen pro znalce a nadšené fanoušky. Česká divadelní fotografie, souhrnná výstava legendárních fotografů, ale také hereckých hvězd, fotografií inscenací renomovaných scén, divadelních budov i jejich zákulisí se v květnu představí v pražském Obecním domě.
První velká souhrnná výstava fotografií z divadelního prostředí Česká divadelní fotografie 1859–2017 potrvá od 9. května do 24. června 2018. Představí historii českého divadla od vzniku fotografie i současnou tvorbu, vystaveny budou také snímky finalistů soutěže o nejlepší divadelní fotku.
V doprovodném programu si každý najde to své, připravené jsou tematické workshopy, semináře, přednášky, komentované prohlídky nebo fotografický ateliér Vandy Hybnerové.
Odborný program určený amatérským i profesionálním fotografům nabídne přednášky i workshopy v terénu. S fotografem Viktorem Kronbauerem se podíváme na jeviště i do zákulisí Švestkového dvora v jihočeských Malovicích, kde sídlí Divadlo Continuo. S tanečním fotografem Vojtou Brtnickým si vyzkoušíme, jaké je to fotografovat tanec. „Tanec je temnější, divočejší a nepředvídatelnější než divadlo. Jeho focení vyžaduje více adaptace než kreativity,“ říká ke svému stylu práce Vojta Brtnický. Na workshopy se může přihlásit každý zájemce o divadelní fotografii, který se chce ve fotografování divadla zdokonalit.
Výstava myslí také na nejmenší diváky, vedle interaktivních instalací přímo v prostoru exhibice jsou pro ně připraveny tvůrčí dílny. Na Den matek a na Den otců si budou moci vyrobit svůj vlastní fotoaparát na principu camery obscury, vyfotit si svého rodiče a následně si snímek v temné komoře vyvolat. Další tvůrčí dílny zaměřené na děti i seniory organizuje IDU ve spolupráci s Freecinema nebo Galerií Hlavního města Praha.
Během šesti týdnů trvání výstavy se uskuteční tři komentované prohlídky s kurátory výstavy Annou Hejmovou a Vojtěchem Poláčkem, zaměřené na různá témata – Fenomén divadelní fotografie, Příběh za fotografií nebo Dějiny divadla. º
Veškeré info na www.divadelnifotografie.cz nebo www.facebook.com/divadelnifotografie
Výstavu pořádá Institut umění – Divadelní ústav (IDU) ve spolupráci s Národním muzeem
text: Kateřina Dušková