Japonská tanečnice a choregrafka Sumako Koseki je pravidelnou návštevnicí Prahy. Posledních pět let vedla nejen několik tanečních dílen, ale zejména vytvořila tři sólová představení: Mad-âme, Femme 100 visages a Insect of the Snow. To čtvrté, E puits… et puis?, bude mít premiéru 9. března v Alfredu ve dvoře.

E puits… et puis? je shrnutím výsledků autorčina dlouhodobého výzkumu japonského tance butó. Název je slovní hříčkou dvou francouzských slov se stejnou výslovností. „Puits“ znamená „pramen, zřídlo, studna“ a „et puis“ znamená „a pak“.

Pro Sumako je tanec butó „tanec na hraně“, kdy výraz a pohyb vzniká ze stavu naléhavosti, tísně a životní potřeby. Paměť těla vzniká z archetypálních vzpomínek, zakódovaných v lidské DNA. Stavy, které tanečnici oživují, mají v každém okamžiku zřetelný charakter, ale není možné je racionálně uchopit a definovat. V transformaci můžeme vidět životní cestu umělkyně mezi Paříží a bělostnou krajinou dětství stráveného u zámku Kawazava v Japonsku. Hluboká studna naší paměti otevírá archetypální svět. Spolu se vzpomínkami vyvstává i otázka „co bude dál?“.

E PUITS… ET PUIS?
Sumako Koseki
9. 3. 20:00
Alfred ve dvoře
60 min.