Pražské Divadlo Letí se opět vrací do Brna. Po úspěšném jarním hostování s inscenací Zpověď masochisty přiváží 6. listopadu 2011 do brněnského HaDivadla inscenaci zcela odlišnou. Švédské gay monodrama Po Fredrikovi, které mělo premiéru v září ve Švandově divadle, bylo již s úspěchem uvedeno na mezinárodním festivalu Divadlo jednoho herce.

„Divadlo Letí svým ztvárněním slavného gay monodramatu Po Frederikovi opět potvrdilo své výjimečné postavení na české alternativní scéně suverénním pojetím angažovanosti v palčivých tématech současné společnosti,“ píší Divadelní noviny.

V roli Johana exceluje Ivan Lupták, který si tak poprvé vyzkoušel vystoupit sám bez hereckého partnera před diváky. Sám o této zkušenosti říká: „Je těžké být na jevišti sám a nemít se o koho opřít. U Fredrika mě naštěstí drží silný příběh, takže se na scéně nemusím cítit osamoceně.“ Podle režiséra Petra Haška „… je to příběh o lásce, životní vitalitě a smrti, který se může dotýkat jak párů homosexuálních, tak i heterosexuálních.“

Hra popisuje život Johana, který právě skončil střední školu a definitivně zjistil, že s holkama bude jen kamarádit. V den svých jednadvacátých narozenin potká Fredrika a zamiluje se. „Na svoje dvacátý první narozeniny jsem se seznámil s Fredrikem. Nebo přesněji řečeno, on se seznámil se mnou, protože on oslovil mě. Ten večer se mi změnil život.“

V tento den začíná nejkrásnější a zároveň nejtragičtější kapitola Johanova života. Dokáže Johan žít i … po Fredrikovi?

Hostování inscenace Po Fredrikovi proběhne u příležitosti queer filmového festivalu Mezipatra. Divadlo Letí se navíc zapojilo do národní kampaně boje proti AIDS ve spolupráci s občanským sdružením Art For Life. Benefiční pražská představení proběhnou 13. a 18. listopadu ve Švandově divadle.

Divadlo LETÍ
Mattias Jesper Brunn: PO FREDRIKOVI
Překlad: Miroslav Pošta
Režie: Petr Hašek
Dramaturgie: Marie Špalová
Výprava: Jitka Nejedlá
Produkce: Magdaléna Zelenková
Hraje: Ivan Lupták
6. 11. od 19:30 hodin v HaDivadle
Více na www.divadlo-leti.cz