Na poslední únorový víkend připravilo pražské Divadlo Na zábradlí minifestival, jehož jednotícím motivem není nikdo menší než Otec Ubu. Od 25. do 27. února 2011 se v Divadle na zábradlí a divadle DISK uskuteční UBU VÍKEND.

Divákům se představí celkem pět různých projektů s „ubuovskou“ tématikou. Jako první uvede DNz scénické čtení Jarryho hry Ubu králem s téměř padesátičlenným obsazením a Jiřím Ornestem a Zdenou Hadrbolcovu v rolích Otce a Matky Ubu v režii uměleckého šéfa DNz Davida Czesanyho. Následovat bude sobotní promítání záznamu inscenace Král Ubu z roku 1964 v režii Jana Grossmana a představení hostujícího maďarského divadla Maladype Übü király. UBU VÍKEND vyvrcholí v neděli dvěma divadelními představeními. V divadle DISK absolventským představením studentů katedry alternativního a loutkového divadla Ubu Antikrist a inscenací Ubu se baví v režii Jiřího Havelky z repertoáru DNz.


Výběr z programu UBU VÍKENDU:

Alfred Jarry, Miloš Macourek, Jan Grossman – Král Ubu
záznam představení z Divadla Na zábradlí z roku 1968

Ten rok – 1968 – končila divadelní sezóna v Divadle Na zábradlí v červenci. Poslední týden před prázdninami ještě televize natočila Krále Ubu, inscenaci hry praotce absurdního dramatu Alfreda Jarryho, kterou přepracoval Miloš Macourek s Janem Grosmannem, který také divadelní inscenaci režíroval. Přenos se poprvé vysílal až po listopadu 1989. Záznam se zachoval jen díky televizním technikům, kteří si tajně pořídili kopii.
Projekce v Eliadově knihovně Divadla Na zábradlí v sobotu 26. 2. 2011 v 15.00
Vstupné: 30,- Kč

Alfred Jarry – Übü király
Hostování divadla Maladype Maďarsko

Divadlo Maladype (maladype znamená v romštině setkání), které v roce 2002 založil režisér Zoltán Balázs, se stalo jedním z nejprogresivnějších, vysoce kvalitních a nezávislých divadel v Maďarsku. Soubor si vytvořil jedinečný a charakteristický divadelní styl, postavený na intenzivní přítomnosti herců na jevišti a jejich neustálé, přímé komunikaci s diváky. Nepřetržitá improvizace a snaha o zlepšení analytických i syntetických dovedností nutí soubor, aby si vybíral hry, které dokáží podnítit bezprostřední a živou reakci publika. Představení Leonce a Lena, Egg(s)hell, Lorenzaccio i Král Ubu vycházejí z výše zmíněných principů, jiskří dětskou hravostí, osvobozují a vyzařují kreativní energii herců. Divadlo Maladype u nás již několikrát hostovalo například na festivalu Setkání v Zlíně a Divadelním světě v Brno. Premiéra inscenace Übü király se uskutečnila 19. 12. 2009.
Představení v sobotu 26. 2. 2011 v 19.00 v Divadle Na zábradlí
Vstupné: 200,- / 120,- (studenti, senioři)

Ubu Antikrist
Ubu je věčný. Ubu znamená: nezřízenou žravost, suverénní blbost, spontánní krutost. Ne nadarmo říká Velký Inkvizitor Ježíši: Lidé chtějí chleba a ne svobodu. Švejk: Nesmíte ztrácet naději. Každý má duši. Lidi jsou svině. I svině jsou někdy užitečné. Náčelník by řekl: Kdo si svoje zdroje ničí, skončí v píči. Ale co by lidé neudělali pro zábavu. A co teprve Antikrist: snad samo peklo stvořilo nudu a zábavu. Ale co Ubu? Udrží svou vizi? Bude bavit lidi? Nebo se to zas a opět zvrhne v jednu velkou zabijačku? Premiéra 14. 5. 2010.
Představení v neděli 27. 2. 2011 v 17. 00 v divadle DISK
Vstupné: 120,- / 80,- (studenti, senioři)

Jiří Havelka a kolektiv – Ubu se baví
aerodynamická ubunalita

“Svobodným lidem se nesmí dopřát tolik volnosti.”
Budete cestovat na křídlech bezpečí a v teple, dostanete najíst, napít i humor. A v přátelské atmosféře plné dobré nálady se ubavíte k smrti.
Hudební design MIDI LIDI, světová premiéra 22.2.2010.
Představení v neděli 27.2.2011 v 19. 00 v Divadle Na zábradlí
Vstupné: 100 – 350,- (studenti a senioři sleva 40%)

Diskuze s tvůrci všech představení
Foyer Divadla Na zábradlí v 21.00
Vstup volný

Vstupenky na představení prodávají pokladny Divadla Na zábradlí a divadla DISK. Tam lze také zakoupit permanentku na celý víkend v hodnotě 390,- / 290,- / 120,- (plné vstupné/studenti a senioři/ studenti DAMU).

Více v kalendáři na tomto webu.