Svetová kinematografia je vskutku bohatá na rôzne biografie známych, či menej známych osobností. Film o živote väzňa, ktorý sa zapísal do Anglických novodobých dejín, sa rozhodol natočiť režisér Nicolas Winding Refn (Pusher, Bleeder).

„Volám sa Charles Bronson,“ znie prvá veta snímku o jednom z najznámejších väzňov Veľkej Británie. Charles túži byť hviezda a opájať sa popularitou, ale tento sen sa mu však postupne rozplýva. V škole nijako nevyniká, šport taktiež nie je jeho silná stránka. V čom by mohol taký priemerný chlapec ešte vyniknúť?

V bitke
Pre Charlieho nie je nič jednoduchšie, ako zmastiť svojho spolužiaka, či dokonca učiteľa, ktorý na neho zvýši hlas. Príbeh začína naberať na obrátkach vo chvíli, keď vylúpi poštu, s ktorej si odnáša pár drobných. Americký súd to ale vidí na sedem rokov vo väzení. V samote a medzi chladnými múrmi si Charlie rýchlo zvyká a pochopí, že cesta za slávou vedie práve tadiaľto – stať sa najobávanejším bitkárom a väzňom Anglicka.

Neuplynie ani deň, kedy by sa väzeň Bronson s niekým nepobil. Najviac obľuboval hromadné bitky s väzňami i dozorcami: on sólo a všetci proti nemu. Charles mal vskutku veľkú silu, za ktorú si vyslúžil samotku na niekoľko rokov.

I keď sa Charliemu podarí dostať spať na slobodu, dlho si ju neužije. Neustále bitky a šarvátky ho za jeho obľúbené mreže opäť dostanú. Tentokrát si s ním nevedia rady ani v jednej z najstráženejších väzníc a tak sa Bronson dostáva na psychiatriu. Mnohí ľudia by tam zrejme aj skončili, ale Charles Bronson nie! Putuje naspäť do väzenia, kde je bitka na dennom poriadku.

Citeľné kontrasty
Film Bronson je vskutku zaujímavo spracovaná tematika o násilníkovi a väzenskej star. Režisér film neponechal len v kontúrach dokumentu, práve naopak. Nejen vďaka úvodnému prológu je hlavní hrdina akýmsi sprievodcom, bavičom publika – jednotlivé scény z reálneho života sú totiž prerušované simulovaným vystúpením Bronsona v divadle na jeho vlastnej show. Vo filme sú citeľné kontrasty symfonickej hudby a väzenského prostredia, umenia s násilím a mnohých ďalších protikladov, vďaka ktorým nadobúda snímok odľahčenú atmosféru, ktorá sa mieša so smutnou realitou.

Trailer k filmu