Stádo individualistů
Potetovaná současnost
Tetování jako módní hit současnosti. Nebo ho další vlna už odplavila? V Dokumentu pro lidi ale nejde jen o tetování. Snaží se pojmenovat a zhodnotit dnešní společnost.
Pokud by se snímek zamýšlel pouze nad tetováním, považovala bych ho za nudný. Možná kdyby chtěl jít hlouběji do historie – podívat se na období, kdy bylo doménou jen vězňů a námořníků, zahledět se na něj očima indiána amazonského kmene, pro kterého obrázky vpité pod kůží mají duchovní charakter…
Prezentovat tetování z pohledu českých zainteresovaných borců a slečen nepřináší nic překvapivého, natož podnětného. „Co znamená vaše tetování?“ Dobrá otázka, na kterou málokdy uslyšíte opravdu smysluplnou odpověď. Většinou spíš naopak. „Tohle tetování znamená, že mám ráda svoji rodinu,“ prozradí na diskotéce slečna, o jejíž inteligenci nelze než pochybovat. Tetování už dávno nemá nijak hluboký symbolický význam. Působí spíš jako zkrášlující prvek, ozdoba, módní doplněk, který čas logicky nesmyje. Zdá se však, že ne každý jedinec dokáže tuto informaci a její význam chápat v pravém slova smyslu.
Hlavně být originální
Dnešní doba bývá označována jako éra individualismu. Každý hraje sám za sebe. Málokdy se velká skupina lidí rve společně za jednu věc. Je kladen důraz na odlišnost, jedinečnost. Každý se touží stát neobyčejným a zajímavým. Pozoruhodný však začíná být spíše ten, jehož kůže se jehla s barvou nedotkla.
V tomto směru dokument nevzbuzuje žádné převratné úvahy. Přesto však o tetování jde v první řadě, protože hlavní otázka, kterou režisérky pokládají svým hostům, je: „Jakým vytetovaným obrázkem byste znázornil dnešní dobu?“
Výběr zpovídaných osob je podle mě pro snímek zásadní. Příležitost odpovědět na otázky dostaly výrazné české osobnosti: Václav Bělohradský, Václav Cílek, Jan Keller, Jeroným Klimeš, Milan Knížák, Erazim Kohák a další. Dostávají se až k jádru a pitvají, jaká ta dnešní společnost tedy doopravdy je. Jak by ji popsali jedním slovem? Výroky zpovídaných osob pozvedá moje hodnocení dokumentu z nuly na sto bodů. Jejich názory stojí za zamyšlení. Seriózně uvažují nad slovem, znakem nebo obrazem, který by byl platný v širší perspektivě a pro delší dobu. Trvanlivý. Ne jen jednu sezónu jako svetr s jelenem, pánská růžová trička nebo hvězdičky vytetované na stehně pornohvězdy. Zdá se, jako by se na takový úkol příliš necítili. Snad se bojí, že je někdo vezme vážně a v touze po originalitě si jejich ideu umístí na tělo.
Možná opravdu současnost charakterizuje – Nejdřív dělej, pak se naučíš. Jistě je to mnohdy výhodou. Převedeno na – Nejdřív dělej, pak mysli –, to ovšem nevypadá jako nejlepší kombinace. Občas není nad staré známé – Dvakrát měř… A hlavně – Mysli hlavou. Svou vlastní.
Dokument pro lidi
ČR, 2012, 47 min.
režie Alžběta Hrabicová, Liliana Mikhnevich
Chtěli byste vidět film Dokument pro lidi, ale nejste z Prahy? Pokud víte o bezplatném prostoru s projekčním vybavením ve vašem městě, mailujte na dokumentprolidi@gmail.com. Na stejnou adresu můžete zasílat i své návrhy tetování, které podle vás znázorňují současnost.