Už na uvedení v Karlových Varech se téměř nedalo dostat, nadšenci dvě hodiny před začátkem seděli před sálem, aby mohli vidět parodii a zároveň poctu filmům žánru blaxploitation. A nyní se dostává do české distribuce pod křídly Aerofilms. Film, který si není radno nechat ujít, protože můžeš vsadit svoji bílou zadnici na to, že se sakra pobavíš, sucka. Přichází totiž Black Dynamite.

Blaxploitation, co to ku*va je?

Červení už tuší. Je to složenina slov „exploitation“ a „black“, tedy jde o filmy, které se odehrávají uprostřed černošského ghetta, figurují v nich bílí s negativním vykreslením jako zkorumpovaní policajti nebo manipulovatelní a prodejní politici, kteří se snaží vykořistit černé. Ve filmech není nouze o sex, drogy, násilí, nájemné vrahy a pasáky. Tento žánr se rozšířil v USA začátkem sedmdesátých let, tedy pouhých deset let od slavného proslovu Martina Luthera Kinga jr. V době, kdy vykrystalizoval dlouhý boj o emancipaci černé rasy. Je to také poprvé, kdy začal zaznívat v soundtracích těchto filmů také soul a funk, doposud zapovězené hudební odvětví. Asi nejznámějším blaxplo filmem je Sweet Sweetback’s Baadasssss Song. Na rozdíl od filmu V žáru noci, kde dostanou jen pár facek, zde bílé rovnou střílí a v mezičase si odskočí do postele, kam se mu ženské jen hrnou. Dopad byl nesmírný, každý člen černošské komunity chtěl vidět hrdinu bojujícího proti bílé přesile.

Black Dynamite. Can you dig it?

„Tohle ghetto bude vzhůru nohama, vzhůru nohama ti povídám. Ulicema se budou valit potoky krve chlápků, co jsou zodpovědný za smrt jeho bratra. Mluvím tady o jednočlenný neporazitelný armádě. Jak si to s ním rozházíš, máš to spočítaný.“ Hned v úvodu  už víme, že náš hlavní hrdina nebude žádné ořezávátko. Dy-na-mite!!! Jeho bratra zabili, když se snažil zjistit, proč ulice zaplavuje heroin. Dynamite se dozví, že se dostal i do sirotčinců, když mu jeho známá bordelmamá poví, že se její bratranec předávkoval. Ptá se ho: „Co budeme dělat, Černej Dynamite?“ A Dynamite odpoví: „Vím, co udělám já sám. Budu bojovat. Jediným způsobem, který znám. Už když jsem byl malý chlapec, znal jsem jen jak bojovat. Bojovat, bojovat, bojovat. A když jsem se unavil, bojoval jsem ještě víc. A teď když nás ten chlap přitlačil ke zdi, nenechám ho ublížit dětem. Podám si ho. Všechny si je podám.“ Odskočí si ke známým do CIA pro povolení zabíjet a jde se na to. Postupně začne s pomocí nunčaků, kung-fu a břitkých hlášek odkrývat celou pravdu a zjišťuje, že čím dál víc lidí, kterým dřív věřil, se v tom odporném byznysu vezou. Stejný chlápek, co má na svědomí onen heroin, je zodpovědný i za distribuci nápoje, který si oblíbili hlavně černí a hrozí jim, že se jim „zmenšej’ pinďouři“. Intelekt nechte doma, tady jde o zábavu. Pojďte si vychutnat přepjatý patos, úžasně laciný look ze sedmdesátých let a pobavit se hláškami Black Dynamita.