Snímek Občanský průkaz, který vypráví o osudech čtyř dospívajících kluků z doby Tuzexu a bonů, je vzpomínkou pro všechny, kteří tato léta zažili, a dokumentem pro ty, kteří to „štěstí“ neměli.

Příběh sleduje osudy čtyř mladíků – Petra, Aleše, Popelky a Míti od chvíle, kdy jim soudruzi z Veřejné bezpečnosti vydali občanské průkazy, což bylo tehdy v patnácti letech, až do jejich osmnáctých narozenin, kdy se hlavním cílem stalo vyhýbání se vojenské službě. V letech 1974–1977 bylo vidění světa černobílé – buď jste se stali poctivým členem strany, nebo trnem v oku. Mládež se vždy více příklání k druhé možnosti. Účesy na „máničku“, schůzky na kopci za městem, mixování „čúča“, poslouchání amerických LP a humorná rebelie vůči režimu se však klukům nevyplatí. Mnoho věcí totiž není tak, jak se zdá…

Osvědčení autoři
Snímek vznikl na základě literární předlohy Petra Šabacha, kde se o scénář postaral skvělý Petr Jarchovský. Režisér Ondřej Trojan používá tzv. flashbacky velice rozumě a filmu to vůbec neškodí. Útržkovité, necelistvé vyprávění osciluje mezi příběhy čtyř povahově odlišných kluků, které drží pohromadě přátelství a stejný pohled na dobu. Pestrá paleta postav je na plátně výborně vykreslena i díky nehercům, kteří podali úctyhodný výkon, a za pomoci profesionálních herců ve vedlejších rolích je film opravdovou lahůdkou pro fajnšmekry. Za zmínku stojí i slušná práce slovenského kameramana Martina Štrby, takže kvalitní záběry film nepostrádá, naopak využívá různých technik na dokreslení atmosféry v tehdejším Československu.

Tragikomedie je oblíbeným žánrem českých režisérů, zejména Jana Hřebejka, a filmem Občanský průkaz mu zůstal věrný i Ondřej Trojan. Zde sázel režisér na jistotu, která potěší většinu fanoušků českého filmu. Mrazivé vyprávění o životě před sametovou revolucí vám nabídne prostor pro úsměv i pro zamyšlení. 137 minut je na české poměry ale příliš dlouhá stopáž a film tím i trochu ztrácí na dynamice.

Hezky česky
Koho má tedy film oslovit? S pomocí vkusného puberťáckého humoru i hudby zaujme všechny nadšence české filmové klasiky. Sympatický snímek nejenom rozesměje, ale může vyvolat diskusi, jak to tehdy doopravdy bylo anebo i nebylo. Občanský průkaz každopádně stojí za shlédnutí, je vskutku vydařeným snímkem letošního roku. Je plný vtipu, krásných scén, ale zejména některé „hlášky“ si říkají o svoje zlidovění.

Trailer k filmu