Samba – nejnovější počin tvůrců Erica Toledana a Oliviera Nakache. Že vám tato jména nic neříkají? Jejich dílo určitě ano. Vzpomeňte na dramatickou komedii z roku 2011 Nedotknutelní. Ochrnutý a bohatý aristokrat, který si přizval na pomoc živelného mladíka, jehož propustili z vězení, se stal hitem. Samba takový úspěch nezopakovala, ale špatná zdaleka není.

Samba, migrant ze Senegalu, se přestěhoval do Francie už před deseti lety. Pracuje načerno a stále doufá v povolení k trvalému pobytu. Jeho rutinu nabourává nejen čím dál bližší možnost vyhoštění, ale také Alice, manažerka, trpící syndromem vyhoření, hledající pomoc v dobrovolnické práci. Pomůže Alice Sambovi? Nebo snad Samba Alice? Odpověď nabízí dvouhodinový snímek podle předlohy Delphine Coulin, která se kromě psaní knih také zasloužila o provokativní kinematografický debut 17 dívek o nezvratném paktu sedmnácti slečen, že do toho praští a všechny otěhotní.

Před promítáním snímku upozorňovala Iva Hejlíčková, programová ředitelka Letní filmové školy, že tento film není zdaleka tak komediální jako Nedotknutelní a jako celek si mnohem více pohrává s vážným sociálním tématem. S tím nelze než souhlasit… přesto – možná díky zaplněnému kinosálu a uvolněné atmosféře – výbuchy smíchu nebyly výjimečné.

U francouzského režisérského dua v roli Samby asi nikdo neočekával někoho jiného než Omara Sy. Pro komika a herce se jednalo již o čtvrtou spolupráci s dvojicí Toledano-Nakache, jedna z těch výrazných kooperací byla právě na Nedotknutelných (kde hrál navíc velmi podobnou roli, jen mu život tentokrát nemění bohatý aristokrat, ale okouzlující Francouzka). Alice si střihla půvabná Charlotte Gainsbourg, jasná favoritka Larse von Triera, hvězda Nymfomanky či Antikrista, ale také velmi dobrá zpěvačka. Ostatně profese herečky-zpěvačky ji snad jako dceru Jane Birkin a Sergeje Gainsbourga nemohla ani minout. Dvojici se skvělou chemií výtečně doplňují Tahar Rahim a Izïa Higelin. Samba díky Omarovi skutečně fungoval, ovšem i Alice jako by byla psaná na míru – jen je otázkou, jak dobrá by byla před syndromem vyhoření jako drsná manažerka mlátící své zaměstnance telefony. Tento pohled na ni nám už snímek neumožňuje.

Francouzské filmy a sociální témata
U francouzské kinematografie se jedná spíše již o standard, co se týče jemného propojování příjemného diváckého zážitku s vážnými tématy. Vícerým současným sociálním problémům se věnují i v Sambě a zároveň udržují celou dvouhodinku lehký úsměv na tváři (s výjimkou několika momentů, kdy zamrazí). Film s tématem migrace možná nabírá na aktualitě mnohem více než v době premiéry… ovšem i linka se syndromem vyhoření je nebývale aktuální a ukazuje jeden ze způsobů, jak s problémem naložit.

Do kina na snímek Samba stojí za to vyrazit. Mainstream nemainstream, je to přesně ten film na deštivé odpoledne, ke kterému se možná i vrátíte a stane se vaším podzimním rituálem. Snímek provázaný celkem banální, ale fungující romantikou se nedá zařadit zcela ke komediím, ani k zásadním dramatům. Je zkrátka především milý. ∞


Samba
režie Eric Toledano, Olivier Nakache
Francie, 2014, 120 min.