tones notes | Nebinární osobnost
Jak zní queer a jak queer komunita dělá hudbu? I takové otázky si kladou Zosia Holubowska alias Mala Herba zabývající se hudbou prakticky i teoreticky v rámci své iniciativy Sounds Queer?
Anglické slovo queer se často používá jako označení množiny různých sexuálních menšin, tedy LGBTQI nebo nekonformních jedinců. Teprve od roku 1994 je queer kultura také oficiálním akademickým oborem, tzv. queer studies se zabývají diversitou v oblasti sexuální a genderové identity. Náš jazyk je z pohledu genderových identit poměrně svazující, a vzhledem k tomu, že Zosia se neidentifikují s žádným genderem, píšeme o nich, podobně jako o dalších nebinárních osobnostech, v třetí osobě množného čísla.
Třetí osoba množného čísla
Zosia se v současné době zabývají i popularizací hudebního vzdělávání v oblasti elektronické hudby. Osobně jsem se s ní setkala na jednom takovém workshopu, který jsme organizovaly společně s DJkou a organizátorkou platformy FEMDEX Therese Terror. Workshop byl tehdy určen pouze ženám a nebinárním osobám. „Ženy, queer a nebinární, a všichni, kdo zažívají útlak kvůli své rase, svému tělu, schopnostem nebo výši příjmu, toho mají hodně co říct, a měli bychom jim naslouchat. Nás osobně fakt nezajímá perspektiva bílých heterosexuálních mužů ze střední třídy, kteří neustále dostávají tolik prostoru, jako kdyby nám jen oni dokázali o tomto světě říct něco zajímavého,“ komentují Zosia svou motivaci dělat především takto pojaté workshopy. V rámci své iniciativy Sounds Queer? chtějí především pomoci své stále ještě v mnoha ohledech opomíjené komunitě, umožnit jí používat hudební nástroje, vyjadřovat tak své emoce hudbou (která může být velmi silným nástrojem, když se pokoušíme o nějakou změnu) a okupovat veřejný prostor, třeba v klubu na pódiu.
Aby mohli plně rozvíjet svůj umělecký i badatelský záměr, přestěhovali se Zosia z rodného Polska do Vídně, kde v současné době studují doktorát na vídeňské Akademii výtvarných umění. „Tady mě poprvé někdo z uměleckého hlediska bral vážně a tomu, co děláme, říkal umění. Až ve Vídni se nám podařilo začít si hudbou i něco vydělávat, i když ta nejistota nám někdy způsobuje úzkost. Ale mile nás překvapilo, jak je místní hudební scéna otevřená. Máme už mnoho skvělých zvídavých přátel, kteří nás podporují a skutečně je zajímá, co děláme. Tímto chci pozdravit kolektivy Vinylograph a Transformer Crew.“ Co se týče umění, vystupují Zosia pod pseudonymem Mala Herba, zpívají a produkují veškerou hudbu, která spojuje tvrdou elektronickou taneční hudbu se slovanskou lidovou tradicí.
„Proces hudební tvorby a zpívání vnímáme i jako způsob získávání znalostí, tedy i znalostí o queer životě.“ A ve své teoretické práci se Zosia zabývají právě queer teorií a queer metodologií. Noří se do výzkumu hudebních technologií, ale také do etnomuzikologických archivů, a pátrají po tom, jak to zní, když je někdo queer, jak to ovlivňuje naše těla a celou komunitu. „Všechno, co umíme s hudebními technologiemi, jsme se naučili sami z YouTube. Naše vokální techniky ovlivnilo studium u skvělé umělkyně Emmy Bonnici.“ Pokud byste i vy rádi nějak začali a zatím jste nenarazili na nikoho, kdo by měl pochopení pro vaše tvůrčí přístupy nebo způsoby, jakými se identifikujete, možná by vás mohli inspirovat právě Zosia alias Mala Herba. Ve čtvrtek 9. srpna přijedou do Prahy a v rámci týdne Prague Pride budou mít workshop ve ZVUKu a den na to vystoupí na klubové akci věnované lesbické komunitě s názvem Bobr. ∞
text: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.