Není jich mnoho, ale právě takové osobnosti, jakou je Sofia Acosta alias Coast2c, jsou pro komunitu alternativních hudebníků velmi důležité. Více než deset let působí jako DJka, ale je také promotérkou a booking agentkou kolektivu, který s přáteli založila v rodném Mexiku. Před několika lety ji s manželem přivedla pracovní příležitost do Spojených států. Když uvážíme, čemu hispánská komunita musí v USA čelit, byl to vlastně docela odvážný krok. Sama Coast2c říká, že to pro ni ze začátku bylo tvrdé a trvalo ji skoro tři roky než se v Portlandu ve státě Oregon na západním pobřeží USA začala cítit dobře.

Jako zkušená DJka v Mexiku vystupovala minimálně dva dny v týdnu a jako rezidentka v několika klubech nezřídka hrávala v kuse až sedm hodin. V Portlandu si našla cestu ke komunitě kolem galerie S1, ve které sídlí také tamní Synth Library. Díky tomu se dostala až do Prahy, společně s námi také otevřela pražskou Synth Library a vystoupila na festivalu Metamachine. V portlandské pobočce začala nejdříve učit DJing jako lektorka dobrovolnice, a pravidelně vystupovala na tamních akcích. Podle reakcí jejích kolegů se stala během krátké doby „nejoblíbenější DJkou celé tamní komunity“.

V portlandské Synth Library začala také novou kapitolu, co se hudebních nástrojů a technologií týká, již dva roky pracuje i s modulárními syntezátory a s úsměvem se svěřuje, že jí to konečně začíná dávat větší smysl. Takový bezprostřední a upřímný přístup není v komunitě odborníků na hudební technologie příliš častým jevem, Sofia rozhodně dokáže všem začínajícím a méně sebevědomým dodat odvahu a takové je i poslání Synth Library. „Cítím se tam jako doma. Jsem velmi vděčná za tuto komunitu, která je otevřená, chce sdílet své znalosti a nápady, chce experimentovat a poskytuje nám zdroje a nástroje, díky kterým můžeme tvořit a spolupracovat.“

Coast2c si zatím kromě klasických DJských přehrávačů CDJs nejvíce oblíbila práci s bicími automaty neboli drum machines, ale nikdy se prý nepovažovala za zvlášť zběhlou v technologiích: „Vždy se mi líbila myšlenka, že nové technologie mohou přinášet nové možnost. Když jsem byla dítě, do světa technologií mě uvedl můj mladší bratr skrze počítače a počítačové hry. Jakmile se mi propojil svět hudby nebo vizuálního umění a technologií, začalo mě to zajímat ještě víc. Líbilo se mi, že díky technologiím mžete tvořit hudbu aniž byste měli klasické hudební vzdělání a znali noty. Když pak máte technologie k dispozici, je to daleko demokratičtější přístup k hudební tvorbě. Já byla v hudebním světě vždy spíše frustrovaná a technologie jsou v tomto ohledu rozhodně velkým pomocníkem a zdrojem. Navíc nabízí velký prostor pro experimentování.“

Dobrodružství s mašinkami
Kromě dobrodružství s hudebními technologiemi se Coast2c stále věnuje práci promotérky a pravidelně zve do USA zástupce mexické progresivní elektronické scény, které si naštěstí v posledních letech začíná všímat čím dál více promotérů a publicistů po celém světě. Se svou pravidelnou party Gran Ritmos, kterou pořádá s přítelem Michaelem Brucem chtěla ukázat, že Latinská Amerika není jen cumbia, salsa nebo reggaeton. V minulosti tak pozvala například hudebníky a hudebnice jako je Mijo, Siete Catorce, EsamiPau, Hexorcismos nebo kolektiv Sonido Inconsciente. Zatímco si, podle svých slov, může do Portlandu přivést kousek domova, daří se jí také odstraňovat stigma spojená s latinskoamerickým původem.

Po odkazu bohaté historie, tradicích i skvělých lidech Mexika se Coast2c prý často stýská, ale dodává, že dnešní Mexiko trpí velmi složitými, někdy až obskurními problémy a často tam narazíte i na nehumánní jednání. Naposledy dorazila do své rodné země den po velkém zemětřesení, takže se spíše než hudební scéně musela věnovat zachraňování lidských životů. „Snažím se teď být otevřenější k různým prostředím a zemím, do kterých cestuji. Nakonec jsme přeci všichni obyvatelé jedné planety.“ ∞


text: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.