tones notes | Pozor na sjeté hlavy
„Ale já to nemám kde přehrát“ – taková většinou bývá reakce lidí, když jim darujete kazetu. Samozřejmě, často nemají ani gramofon, i když, jak nedávno informoval magazín Forbes, vinyly se v roce 2015 prodávaly nejlépe za posledních 28 let.
I prodeje kazet, média, kterému je už přes 50 let, jdou nahoru a jejich rozmachu nezabránilo ani vyřazení slova „kazetový přehrávač“ ze stručného vydání Oxfordského slovníku. Na kazetě si teď můžete koupit i Justina Biebera nebo Kanye Westa. „Původně byla kazeta konstruována pro záznam mluveného slova a nepředpokládalo se, že se z ní stane masový hudební nosič. Jedinou opravdu zásadní nevýhodou je opotřebení, ale tím trpí i vinylová deska. Nebo že se rozteče v autě, když venku jsou čtyřicítky? Zkuste nechat na palubce elpíčko,“ říká David Šmitmajer z Headless Duplicated Tapes, který se zabývá duplikováním kazet i restaurováním starých magnetofonových pásek.
V roce 2015 se v UK prodalo 2,1 milionů kazet, což je nejvíc za posledních 20 let. Na kazetách u nás vydává mnoho zajímavých malých labelů, jako Baba Vanga, Genot Centre, Narcorpses, Bukko Tapes a další. I David, který vystudoval reklamní fotografii a hudbu sám vytváří (projekty Inocenc, LVC LBK nebo GundR) se původně snažil rozjet kazetový label Ascarid zaměřený na experimentální elektronickou hudbu a začal si tedy pořizovat duplikátory kazet. Postupně došel až k těm průmyslovým a z vášně pro fyzické médium jeho dětství se stala i práce. Značnou pozornost při ní musí věnovat právě strojům samotným, u kterých se prý nejčastěji projeví nějaká chyba – nepředpokládalo se totiž, že by byly v roce 2016 ještě potřeba.
Díky Davidovu entuziasmu si se správnou duplikací nemusíte dělat starosti. Pokud chcete svou nahrávku vydat na kazetě, stačí mu dodat správně zmasterovaný zvuk a grafické podklady pro tisk bookletu, a většinou do měsíce si vyzvednete krabici se stovkou kazet zabalených do celofánu, potištěných nebo polepených, klidně ve zlatém provedení, jak budete chtít. Patrný nárůst zájmu o výrobu kazet je prý znát, ale David nepředpokládá, že by v budoucnu došlo k tak brutálnímu nárůstu prodejů jako u vinylů. Navíc momentálně prý ani nikdo nevyrábí úzké kazetové pásky. Velký nárůst zřejmě neočekávají ani výrobci přehrávačů, poslední kazetový deck se prý nedávno přestal vyrábět. „Hledejte v bazarech, ale pozor na „sjeté hlavy, prasklé řemínky a lepkavé přítlačné kladky,“ dodává David. A aby zabránil opotřebení své vlastní hlavy a zbavil se sonické únavy, odchází hledat ticho do lesa nebo k řece. ∞
autor: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.