Málokterá městská část se může pochlubit tak bohatým komunitním životem, že vystačí hned na dva legendární facebookové kanály – skupinu Letenská parta i její satirickou parodii Letenská parta tl;dr. A protože na pražské Letné je dobrým zvykem spolupracovat, místní umělecké knihkupectví a nakladatelství PageFive právě vydává ilustrovaný Stručný glosář letenský.

Satirické dílko předstírající, že je místopisným průvodcem Prahou 7 pro začínající studenty AVU, vás provede význačnými místy a reáliemi této čtvrti, seznámí vás s místními zvyklostmi a dá nahlédnout do duší „typických Leteňáků“, to vše se značnou dávkou nadsázky a fabulace. Autoři skrývající se prostě pod pseudonymem „Letenská parta tl;dr“ jsou veřejnosti již téměř rok známi jako tvůrci týdenních souhrnů, ve kterých sarkasticky glosují zásadní dění ve facebookové skupině Letenská parta. Skupinu, která se stala sousedskou virtuální pavlačí a jde příkladem i jiným čtvrtím, založila místní radní pro kulturu Hana Třeštíková a dnes s 9000 členy dosahuje již na 21 % celkové populace Prahy 7. Mezi hlavní propíraná témata se však stále řadí fotbalové zápasy na Spartě, výkaly v ulicích a sortiment či architektonické nedostatky místního supermarketu Billa.

Autoři satirické parodie Letenská parta tl;dr svými týdenními „rešeršemi“ vytváří groteskní obraz Letné jako místa, kde všichni celé dny vysedávají v kavárnách, živí se výhradně obloženými chlebíčky nebo bio potravinami, večer pořádají ohňostroje a „vždycky udělají něco trochu jiného, než se jim řekne“. Trefnými ilustracemi knihu doplnil výtvarník Jan Šrámek alias VJ Kolouch. Přečtěte si ochutnávku, ze které je patrno, jak „partička vypitých lemplů“ (tak autoři sami sebe charakterizují) vidí prababičku celé této legrace – skupinu Letenská parta nebo třeba místní obchod s gramofony, vinyly a teniskami. º

Letenská parta
Facebooková skupina věnovaná Praze 7. Založena s cílem spojovat lidi, konkrétně současné a bývalé spolužáky z Letné; posléze podobně jako celý Facebook zmutovala do monstra, které je v tomto případě něčím mezi psychoterapeutickou skupinou se zaměřením na zvládnutí návalů hněvu a úzkostných stavů a vývěskou za pokladnou v sámošce ve tvém rodném městě na Vysočině, kam místní lidé lepí papírky s texty jako „Koupím Felicii“, „Prodám sexovaná kuřata“, „Doučím němčinu“ a „Ježíš tě miluje, spása se blíží“. V mimoprázdninových měsících se zde také vylévají srdce, vyvíjejí alternativní očkovací kalendáře, recenzují hotdogy a diskutují zásadní témata vztahující se k Praze 7, například islám.Stručný glosář letenský pořídíte v knihkupectví PageFive situovaném ve Veverkově ulici, a pokud se bojíte hipstrů nebo hoven v ulicích, seženete ho také online na stránkách www.pagefive.cz.


autor: Kateřina Písačková