Ačkoli přepisování knih dávno před knihtiskem bylo výsadou mnichů, čtení jako záliba a osvícená aktivita je genderově naprosto neutrální. Rozdíl je snad jen v tom, co kdo čteme.

A jasně že dámy už dávno nečtou jen červenou knihovnu a kuchařky a kluci příručky mladých svišťů, válečné příběhy nebo rodokapsy. V knihkupectvích, jako je PageFive, uspokojíte svůj náročný čtenářský apetit originálními publikacemi, které vás bude bavit nejen číst, ale i se na ně dívat.

Mincho #10
Nejkrásnější časopis věnovaný ilustraci ve všech podobách. Desáté číslo oslavuje ženy, ženskost a umění tvořené ženami, jako prostor pro sebevyjádření, manifest, protest i komunikaci – nezávisle na tom, s jakým pohlavím se tyto ženy narodily nebo do koho jsou zrovna zamilované. Na obálce je vyobrazená Kalpana Chawla (1961–2003), první astronautka indického původu ve vesmíru.

We are dandy (nakladatel: Gestalten)
I ve světě jednotných a globalizovaných módních „normcore“ stylů stále přežívají gentlemani, kteří se oblékají a žijí do detailu podle svého nejlepšího gusta. Říkají si „dandy“. Tato kniha vypráví příběhy elegánů z celého světa, od Afriky po Asii. Stojí za ní fotograf Rose Callahan a spisovatel Nathaniel „Natty“ Adams.

Gentlewoman
Ok, tohle je spíš ženský časopis. Čtou ho ale i chlapi, jelikož není pro ženy, ale o ženách – inteligentních, výjimečných, krásných pro svou povahu a šarm, ne jenom křivky a tvářičky. Nové číslo má na obálce spisovatelku Zadie Smith, která právě vydává nový román. Uvnitř najdete další desítku rozhovorů s inspirativními ženami.

Institute of sexology (nakladatel: Gestalten)
V této knize se dozvíte, jak vývoj sexuologie formoval naše sexuální chování i vnímání sexuální idenity. Kolekci rozmanitého obrazového materiálu, fotografií i uměleckých reprodukcí, vintage sexuálních pomůcek a přístrojů doplňují úryvky antropologických studií a esejů.

Alfabeta (nakladatel: LUSTR)
Alfabeta ilustrátora Patrika Antczaka je první knihou mladého nakladatelství LUSTR, které pořádá stejnojmenný festival ilustrace. Zároveň je první z řady hravých publikací zaměřených na dětskou motoriku. U Alfabety si děti potrénují svou představivost, ale i tvůrčí zručnost při činnostech jako je kreslení, vybarvování, lepení, stříhání a další práce s papírem. º


autor: Kateřina Písačková