Časopis Raketa je sice určený dětem od 5 do 10 let, ale jak se shodují jeho dvě šéfredaktorky Johana Švejdíková a Radana Litošová, hravost nelze striktně limitovat věkem. Obsah jednotlivých čísel časopisu hledá rovnováhu mezi zábavou a vzděláváním v graficky a obrazově přitažlivé podobě.

Časopis Raketa zaujme hned na první pohled velmi výraznou vizuální stránkou. Jaká ilustrátorská základna stojí za původním obsahem časopisu?
Radana: Pro první číslo Rakety jsme před rokem a půl oslovili autory kolem nakladatelství Labyrint, jako je Nikkarin, Aneta Fr. Holasová nebo Lukáš Urbánek a Milada Rezková (alias Dr. Racek). Ti se stali našimi stálými autory a jejich příspěvky najdete v každém čísle Rakety. Dále pak hledáme vhodné autory podle aktuálního tématu. Doposud jsme spolupracovali třeba s Jiřím Frantou, Davidem Böhmem, Janem Vajdou aka Antimultivitamínem, z ciziny třeba s Danielou Olejníkovou, Nastiou Sleptsovou a mnoha dalšími.


Časopis si udržuje stylovou různorodost jednotlivých příspěvků. Je těžké najít kvalitní a přitom neokoukaný výtvarný rukopis?
Johana: Těžké to ani není. Různorodost vyplývá z toho, že pro každé číslo oslovujeme mnoho autorů a měníme je. Na tom si dáváme dost záležet a výtvarníky pečlivě vybíráme, aby se výtvarný styl hodil k obsahu textu. Nestane se, že by celý časopis stál jen na třech různých rukopisech. Právě ta rozmanitost nás baví.

Jak byste definovaly současný trend v dětské ilustraci?
Johana: Myslím, že dětská ilustrace zažívá momentálně obrození. Je to i tím, že v ilustraci teď dominuje jakýsi „neumětelský“ dětský styl. Ten často využívá jednoduchou základní barevnou škálu, která svádí k hravosti. Také výtvarníci stárnou, mají děti a rádi pro ně tvoří, i když se třeba dětské tvorbě v minulosti nevěnovali. Vychází mnoho krásných dětských knížek, které si kupují dospělí pro sebe, jednoduše pro radost. Třeba Lev a ptáček je krásný poetický příběh, který rozněžní i srdce dospěláka.

Nakolik je Raketa ovlivněná zahraničními periodiky pro děti?
Radana: Když jsme s projektem začínali, nechali jsme se inspirovat anglickým časopisem Anorak, nebo francouzskými Bonbek a Georges. To jsou tři hravé časopisy, kterým fandíme a máme je rádi. Když se ale dnes na náš časopis podíváme, inspirace není tak patrná. Raketa si získala svou vlastní tvář. Snažíme se v ní skloubit zábavu i vzdělávání. Každé číslo má své téma a najdete v něm samozřejmě i články s naučným obsahem. Jde nám především o to, aby děti i jejich rodiče Raketa bavila. ∞


Časopis Raketa spolupořádá výtvarné dílny na Dětském KomiksFEST!u, který se uskuteční 12. června na Lodi Tajemství v Praze. Více na www.raketa-casopis.cz.


autor: Petra Nováková