Když jsem poprvé o podolském podniku zaměřeném na domácí výrobu cupcaků a cheesecaků uslyšela, zaujal mě na prvním místě jeho samotný název, novotvar vzniklý skládáním částí názvů obou dobrot: Cheecup. Ba ne, přiznávám se, od počátku jsem myslela na dorty. A že je chci ochutnat. Co nejdřív!

Kavárnu, která je zároveň pekárnou a vinotékou, najdete kousek za budovou Podolské vodárny. Poznávacím znamením budiž cedule se stylizovaným nápisem, na které převládá růžová a černá. Přední a boční stěně dominují francouzská okna, docela určitě lákající pohled kolemjdoucích. Uvnitř sedící zase můžou od šálku kávy pozorovat klidné okolí, zaliti světlem. Také interiéru dominuje růžová. Když jsem si profil podniku prohlížela na internetu, obávala jsem se kýče. Tolik růžové, a ještě v kombinaci s nazdobenými dortíky, to nemůže dopadnout dobře, říkala jsem si. Ale kupodivu na mě prostor působil decentně. Růžové totiž samozřejmě není úplně všechno – některé stěny jsou celé bílé, včetně stropu, jinde je přechod mezi bílou a růžovou. K tomu podlaha obložená tmavě hnědým dřevem a černý nábytek. Kromě několika stolečků se židlemi v černé se u zadní stěny nachází místo pro krále – dvě růžově polstrovaná křesla s nízkým bílým stolkem, jehož desku tvoří velké hodiny pod sklem. A tady moje fantazie začala pracovat – Alenka v kraji divů běží za Bílým králíkem, který se vyděšeně koukne do svých cibulovek a posteskne si: „Oh my ears and whiskers, how late it’s getting!“ V koutku je malinký stoleček – to se Alenka asi nepřiměřeně zvětšila… Objednávám si dort.

Rafinované příchutě
Pohádka pokračuje. Mladá sympatická slečna mi na mé přání přinese malinový cheesecake, a to na černém talířku s černým ubrouskem. Tady má někdo smysl pro detail. Cappuccino je na stříbrném tácku se skleničkou vody, aniž bych o ni musela extra žádat. Takhle to mám ráda. Kousek dortu není nijak zvlášť velký – což mi nevadí, do cukrárny se nechodím najíst – a je lahodný. A kvalitní, troufnu si tvrdit. Čerstvý. Zvolila jsem dobře, ale nebylo to vůbec jednoduché. Zajímala jsem se o šíři nabídky a její obměňování a zjistila jsem následující: Zákazníci mají každý den na výběr ze tří až čtyř druhů cupcaků a čtyř až osmi druhů cheesecaků. Část zákusků tvoří stálou nabídku, na které je možné si pochutnat skoro vždy, to jsou jakési místní evergreeny – cupcake čokoládový a vanilkový; cheesecake New York, citronový, pistácie, double chocolate, swirl (s čokoládovou polevou), ovocný (borůvka, malina nebo jahoda). Zbytek se obměňuje – tak můžete někdy narazit na koláč kokosový, karamelový, banánový nebo třeba s příchutí zeleného čaje. Každý týden se peče jeden speciální druh cupcaků, tzv. „cupcake týdne“ podle aktuálního období. Mezi nimi se doposud objevily druhy jako stracciatella, čoko-kokos, Vanilla & Boston cream, banana-caramel, cuketový, mrkvový… Některé příchutě jsou skutečně rafinované: Amaretto cupcake s flambovaným ananasem, Vanilla cupcake s kopečkem zmrzliny dle vašeho výběru – která je samozřejmě domácí a zahrnuje i neobvyklé druhy jako japonský zelený čaj.

Kromě těchto původem amerických laskomin nabízí podnik denně čerstvé francouzské a italské pečivo dovážené z pekáren Petite France a Mansson (bagety, různé druhy chlebů, croissanty, foccacie, plněné koláče), jakož i denní menu v podobě panini, plněných foccacií, bruschett, salátů, baget a dalšího.


Cheecup založil v roce 2011 Ladislav Chramosta společně s Tomášem Dýčkou. Prvně jmenovaný dlouhá léta cestoval po Americe, kde navštívil spoustu specializovaných cukráren, ve kterých ochutnával a zjišťoval receptury. Během cest v něm uzrála myšlenka otevřít podobný podnik v Čechách. Původní recepturu na cheesecaky a cupcaky si přivezl zpátky domů a zakládá si na jejím dodržování, jakož i na používání tradičních surovin (jako například sýr Philadelphia pro cheesecaky), aby byly koláče autentické. Dobroty se připravují přímo v prodejně.


Koupí dortu proti rakovině prsu
Kromě delikátních sladkostí za přiměřené ceny (cupcake kolem 30 Kč, cheesecake kolem 50 Kč za kus) je mi na Cheecupu velmi sympatické to, že se sociálně angažuje, konkrétně v boji proti rakovině prsu. Pro nadaci „XO, Nejsi na to sama“ upekli speciální menu cupcaků, výtěžek z jejich prodeje jde na konto organizace. Jeden druh z této série mě úplně dojal, představoval s citem a vkusem ženské ňadro. V současné době probíhá další akce této nadace „Darujte knoflík pro štěstí“, které se Cheecup opět účastní. Záminku pro další návštěvu mám tedy jasnou.

Cheecup
Nedvědovo nám. 14, Praha 4
po–pá 7:30–19:00
so 9:00–19:00, ne 10:00–19:00