Na počátku bylo nadšení, nápad a stará garáž na dvorku budovy Hollar.

To se psal rok 2012, kdy vzniklo na Fakultě sociálních věd myšlenkové hnutí Oživme Hollar, jež se poprvé představilo na akci Inspirátor s projektem, který neexistoval. Za cíl si stanovilo přetvořit nevyužité místo plné harampádí na multifunkční prostor vhodný k setkávání, klábosení a dalšímu využití pro studenty i nestudenty.

Následovaly dva roky plánování, anabáze s úředním šimlem, bourání, natírání a kutění. O tvůrčí zápal a trochu té tvrdé práce se autoři neváhali podělit na workshopech. Přestavba započala loni v zimě akcí „Rozbij garáž“, kde mohl každý zasadit ránu starému zdivu. Nábytek do kavárny vznikal svépomocí v prostorách Bohnické prádelny. Kdo přišel, mohl si zarelaxovat nad dřevěnou paletou se šmirglpapírem v ruce.


Prvního října letošního roku dospěl projekt do finále a kavárna Na Hollaru se otevřela veřejnosti. Jak jinak než pořádnou studentskou veselicí. Hrála hudba, přilehlé fasády ožily projekcí a maté teklo proudem. Ovšem autoři mají spoustu smělých plánů a na Hollaru určitě nebylo veselo naposled… Do budoucna mají být pořádány filmové večery zaměřené na zásadní počiny světové kinematografie a pravidelné debaty či přednášky s významnými osobnostmi české kultury, kreativci, umělci a spisovateli. Na program budou zařazeny i netradiční tematické dny zaměřené na významné historické milníky, případně kulturu zemí, o kterých se příliš nemluví. Těmto akcím by mělo být přizpůsobeno i aktuální menu. Ve stálém jídelním lístku najdeme pouze produkty lokálních dodavatelů a poctivé domácí kuchyně, přičemž je kladen důraz na kvalitní suroviny.

V těsné blízkosti Národního divadla tak vzniknul prostor pro setkávání, kde se každý může pohodlně uvelebit na gauč, odpočívat, diskutovat a případně se alespoň na chvíli vrátit do zlatých studentských let. Třeba u výborné domácí limonády. ∞


Na Hollaru
Smetanovo nábřeží 6, Praha 1
po—pá 8:00—18:00