Voní tam řeka, pofukuje čerstvý větřík, hraje hudba, nalijí vám pivo, víno i Cuba Libre. Potkávají se tam hudebníci i jiní umělci, cyklisti i turisti a je to v samém centru Prahy. Mluvím o pražské náplavce, té pod Rašínovým nábřežím.

Bylo to právě letošní léto, kdy náplavka přilákala nejvíce lidí. Jak se to stalo? Mnoho dobrých důvodů (říkejme jim třeba forma) jsem zmínil hned v úvodu, ale část těchto věcí by nefungovala bez druhého souboru, kterým je (A)VOID, Bajkazyl, loď Tajemství a další jednotlivci a uskupení, kteří této formě dávají obsah.

Ze dne na den?
Vše však nevzniklo letos v létě. O správné nastartování tohoto prostoru se postaralo už v roce 2007 občanské sdružení Dvojka sobě – provozovatel galerie (A)VOID, a to instalací několika plastik a pořádáním série koncertů v průběhu roků. V roce 2010 zde přibyl Bajkazyl, tedy azylové místo pro všechny bajkery – cykloservis, bar, posezení. Pravidelně na náplavku také začala připlouvat Divadelní loď Tajemství bratří Formanů i další plavidla s nabídkou posezení na vodě. Každou druhou sobotu v měsíci se zde konají bleší trhy. Život se na náplavce pod Rašínovým nábřežím zkrátka rozeběhl.

Vznik náplavek
Náplavky začaly vznikat na konci 19. století z prostého důvodu vykládání a nakládání zboží, kotvení lodí, některé zboží se tu také po nějakou dobu skladovalo či prodávalo. S růstem množství aut se pražské náplavky staly velice populárními parkovišti. Tomu se zamezilo poměrně nedávno, když hlavní město prostory částečně zkultivovalo a vytvořilo zde také cyklostezky.

Je to ve hvězdách
Na další úpravy a zkulturnění náplavek existují desítky studií, některé se umisťují na předních místech českých i mezinárodních soutěží, objevují se v prestižním zahraničním tisku. Jejich realizace záleží jen na souhlasu a spolupráci města.

Náplavka pod Rašínovým nábřežím je nyní využívána nejen aktivně, ale i velmi živelně – lidé sedí na zemi u vody s vínem či pivem, někteří i leží. Při akcích zde na kole prakticky neprojedete, fronty k baru bývají dlouhé pět a více metrů, o záchodech ani nemluvě. Spontánní prostor vyvolává spontánní reakce – většinou úsměv. Dost často tu potkáte známé. Zábava trvá dlouho do noci. Duch náplavky k zábavě přímo vybízí.

Více o náplavce pod Rašínovým nábřežím najdete na: www.facebook.com/NAPLAVKA

Weby subjektů, spojených s tímto místem:
www.facebook.com/groups/avoid.gallery
www.bajkazyl.cz
www.divadlobratriformanu.cz/cs/sezona-2012
www.prazsketrhy.czautor: Lubor Čížek