Na jaře si zásadně nepěstuji, ani žádným jiným způsobem nezkrášluji své nehty. Chodím po zahradě oblečená jako Bořek Stavitel, vrtám se v zemi celý den a v potu tváře bojuji s krtky, kteří mi neustále ničí záhony. Večer se horko těžko zbavuji hlíny, ze které se stal můj neoddělitelný souputník. A fakt mě to baví!

To, jak je dnes složité si vypěstovat vlastní zeleninu, asi netrápí mnoho Pražáků. Obyčejnému obyvateli hlavního města stačí supermarket nebo farmářské trhy k ukojení gastronomických choutek. Ve dvacátém prvním století si můžeme v jakémkoliv období dopřát rajčata nebo jahody, které se do České republiky dováží z dalekých krajů. Ale umí dneska ještě někdo pěstovat cibuli nebo brambory? A co teprve na takovém místě, jako jsou pražské Holešovice?

Holešovický ráj
Projekt urban gardeningu (s českým synonymem Prazelenina) zapustil své kořeny v Čechách stejně snadno, jako v New Yorku či Melbourne. Jedná se o moderní způsob městského zahradničení nahrazující pomalu zmizelé zahrádkářské kolonie. Nejde jen o vypěstování vlastních plodin, ale také o vytvoření nových mezilidských vztahů, jež lze navázat například při odstraňování plevelu…

Paradoxně se dějištěm projektu staly Holešovice, které by na první pohled nikdo za ideální místo pro pěstování plodin všeho druhu nepovažoval. Prazelenina v loňském roce poskytovala pro své zahrádkáře „na volné noze“ nejen útočiště, ale také zázemí, které ocení nejeden vlastní zahrádkou neobdařený rodič či důchodce. Doprovodné programy spolu s příjemnou atmosférou a bohulibou činností se zde tedy nabízely každému, kdo chtěl na konci sezóny prohlásit, že si vše vypěstoval vlastníma rukama. Vítáni byli i začátečníci bez předchozích zkušeností.

Budoucnost zeleniny hvězdách?
Dne 14. března se na Facebooku objevila nečekaná zpráva, že celý projekt je pro letošní rok v ohrožení z důvodu neprodloužení smlouvy o pronájmu daného pozemku. Měsíc se organizátoři snažili najít náhradní prostor, aby bylo možné v činnosti pokračovat. 14. dubna se na zdi Prazeleniny zobrazila velice pozitivní informace: Sezóna 2013 zachráněna!

www.facebook.com/Prazelenina