Na jaře roku 1999 se vydávám za přáteli do Londýna. Na návštěvu, koupit pár vinylů po klubech a navštívit několik akcí po squatech.


A hned druhý den se koná Eviction party – oslavit 86 dní, po které se daří odsouvat vyklizení jednoho z tehdy nejživějších alternativních londýnských center – 121 Centre na Railton Road v Brixtonu. Bylo to jen pár ulic od místa, kde jsme žili. V ten den nám přeje i počasí a poklidná street party, sledovaná ostražitými „bobíky“, trvá do tmy.

Budova číslo 121 na Railton Road byla poprvé obsazena roku 1981 a v lednu ‘99 squatteři prohráli spor, soud nařídil okamžité vyklizení. Osazenstvo budovy se mírumilovně bránilo a dál pořádali koncerty, výstavy, benefiční akce. Přesto neuspěli. Budova byla vyklizena pár dní po street party, ze které je fotografie. Ale 18 let trvání tehdy z 121 Centre vytvořilo nejdéle fungující londýnský squat.

121 Centre se v průběhu své historie stalo sídlem radikálního ženského magazínu Bad Attitude, anarcho-queer skupiny AnarQuist či benefiční aktivity Brixton Squatters’ Aid.

Více informací najdete na http://www.urban75.org/brixton/features/121.html