Být jiní, originální, nezaměnitelní. Takoví chtějí být tvůrci nejrůznějších doplňků. Alternativní móda v poslední době jenom kvete. V čem je ale zastoupena veškerá ta originalita? Nevím, jak vám, ale mně spousta toho nezaměnitelného začíná splývat.

Bez urážky, mladí designéři, sama u vás ráda nakupuji, ale alternativa rozhodně má spoustu směrů, kam se rozvíjet. Inspiraci je jistě možné hledat všude, možná si ani nedovedu představit, co vše je pro vás inspirativním prvkem a jaká všechna místa mohou být přínosná pro tvorbu módních a všech dalších návrhářů v ČR i mimo ni.

Mitte je ve středu
Jedním takovým místem je však nepochybně berlínská čtvrť Mitte. Jednu část této kultovní části města obsadili squatteři, designéři, architekti a další, kteří si zavdávají s kulturou. Najdete tady všechno. Zdi ozdobené poutavými graffiti, nezávislé galerie, kina, divadla, hudební studia, kavárny. Je tu také spousta loftových bytů, které vznikají rekonstrukcí průmyslových prostor. Ale především je to neskutečná studnice inspirace. Když sem člověk přijde s očima otevřenýma dokořán, odjíždí s jen tak tak zavřeným kufrem plným ultimátních undergroundových nezávislých časopisů na kvalitním křídovém papíře. Jde o ten druh časopisů, které si třeba ani pořádně nepřečtete, ale to nevadí, protože vás budou bavit i tak.

Protiklady v procesu tvoření
Jedněmi z těch, kteří se inspirují v tamním uměleckém centru Tacheles, jsou tvůrci projektu Coeur la Poem. Stejně jako v Berlíně stojí proti sobě a zároveň vedle sebe volnomyšlenkářská čtvrť Mitte a poněkud sešněrované město jako takové, v Cour la Poem stojí proti sobě dva tvůrci, kteří tvoří naprosto odlišnými procesy, ale vzájemně se skvěle doplňují a zaznamenávají v sobě stopy stejné myšlenky. Řekla bych jin a jang v českém módním průmyslu. Dva lidé, dva odlišné pohledy na věc a vlastní realizaci – společná touha dát lidem víc než jen triko s obrázkem. Jejich tvorbu obklopuje několik literárních textů přenesených na trika, kde si tak každý může vybrat příběh, se kterým se ztotožňuje, za kterým si stojí, který ho vystihuje, který snad prožil. Budu-li se i nadále držet myšlenky jin a jang, mohu říct, že jin bude představovat abstraktní, možná lehce depresivní kombinace stupně šedi a jang naopak nabídne typograficky čisté jednoduché tvary, vlastní font písma a jemnou barevnost. Oba tvůrce spojuje kvalita použité látky i barvy, kde uplatňují několikavrstevnost zaručující, že až svůj oblíbený svršek po stotřicáté osmé vyperete, nezbude vám v ruce víc než hadr neidentifikovatelné barvy. Právě barva je tím, na čem si Coeur la Poem tolik zakládá.

Noc ve stínu Slunce
Projekt Coeur la Poem představil svoji první art wear kolekci nazvanou „Naše noc ve stínu Slunce“ na vlastní vernisáži v květnu 2010. Samotné pořadatele a tvůrce v jedné osobě překvapil počet příznivců, kteří zaplnili prostory kavárny Coffee Felows, a večírek propukl se vším, co k němu patří. Při fashion show bylo představeno devět trik, každé s vlastním originálním příběhem. Letos je vernisáž připravována na začátek července 2011. Z předběžných informací víme, že bude zasazena do originálního prostoru v Praze – to tedy moc velká indicie není. Interiérový design by měl natolik korespondovat s trikem, že si budete připadat jako nedílná součást příběhu, který si pak na vašem hrudníku může žít vlastním životem. Více odhalíme na artikl.org, až se více dozvíme. Sledujte nás a sledujte Coeur la Poem!