Román bez vraždy, střelby, milostné zápletky a strhujícího vyvrcholení nemusí být zdaleka nuda.

Žádné exotické prostředí, žádní perfektní hlavní hrdinové, kteří vás budou ubíjet svou dokonalostí. A taky žádná klišé. Kniha U nás na skládce je prvotinou Markéty Schneiderové a zabrnká vám na úplně jinou strunu – lidskou.

Příběh je vyprávěný očima patnáctileté Aničky vyrůstající v domě u skládky kousek za Prahou, kam se kdysi její máma společně s dalšími nastěhovala s cílem nepodřizovat se ideálům konzumní společnosti.

„Říkali si komuna a na začátku jich bylo šest nebo sedm a prej si tu chtěli splnit sen o ostrůvku svobody, kde si bude žít každej po svým a nikdo nebude nikomu nic zakazovat. Když jsem byla malá, musela mi máma vysvětlit, jak je možný, že oni z komuny byli proti komunistům, a Emil se mnou potom řádil a nutil mě opakovat pořád dokola slovo »komunard«, což mi nešlo, jelikož jsem ráčkovala.

Dodnes nechápu, jakej přesně je rozdíl mezi jejich představou svobody a úplnou anarchií, ale nikdy jsem se jim neposmívala, protože jsem uprostřed toho vyrostla a jsem samozřejmě ráda, že moje máma uznává právo jednotlivce na názor a sebeurčení a nenutí mě, abych naplňovala nějaký její pošahaný ideály.

Ale jak říkám, úplně jednoduchý to s ní taky není.“

Kniha je brožovaná, má 168 stran a stojí 180 korun – jak píše autorka, to je jen o málo víc než lístek do multikina, dvě krabičky cigaret, sedm piv nebo kilo hovězího. K dostání by měla být v knihkupectvích nebo přímo u autorky na emailu marrrsch@seznam.cz. Kniha vyšla vlastním nákladem v roce 2010.