Couchsurfing a angličtina. Tak by se daly pojmenovat dvě základní ingredience levného cestování podle Alefa, který o tom, jak objel svět prakticky zadarmo, diskutoval 16. 5. v Cross clubu.

Bez angličtiny to zkrátka nepůjde. Pořád potřebujete být v kontaktu s lidmi, ptát se na cestu na nádraží, na cenu toho a onoho. Angličtina naštěstí stačí ve většině světa (až na Francii). Důležitou věcí je také couchsurfing. Základem je mít na stejnojmenném serveru aktivní profil, pár pozitivních referencí, odpovídat na žádosti o přespání (procento zodpovězených žádostí se ukazuje ve vašem profilu) a dveře do světa couchsurfingu se vám rázem otevřou. Pokud napíšete pár žádostí tak tři týdny nebo měsíc před plánovanou cestou, volnou postel máte téměř jistou.

Další formou cestování je organizace wwoof.org, která je obdobou couchsurfingu. Zde nejezdíte po domácnostech, ale po organických farmách. Za ubytování a stravu pomůžete čistit chlév nebo pást ovce. Jinou velice zajímavou doménou je findacrew.com, kde lodivodi a kapitáni všech moří hledají posádku.