Ty nejlepší věci vznikají z vášně. Když kdysi v Praze probíhal první Code:Mode, milovníci módy a designu se sešli v Karlíně a za doprovodu DJs si mohli poprvé prohlédnout mnoho tvůrců na jednom místě.

Po několika ročnících organizátorům došla energie a rozloučili se poslední akcí ve vybydleném karlínském rohovém domě. Skončila jedna éra. Ale oni tím hodili rukavici svým následovníkům. A tak vznikl Holešovice Fashion Market. Milá akce s atmosférou sousedské sešlosti v jednom pavilonu holešovické tržnice.

Lidí, kteří se zajímají o původ svého oblečení, stále přibývalo, a market se musel přesunout do většího prostoru. Vyrostl z něj Prague Fashion Market, který se od 22. do 24. dubna koná již popatnácté, tentokrát v Pragovce na Kolbence.

I Pragovka ožila díky snaze konkrétních lidí, kteří ji nenechali spadnout. Původní továrna na auta byla založena v roce 1907. Její sláva pominula a po letech chátrání se do ní opět vrací život. Na místě jsou umělecké ateliéry a začaly se tu dít akce všeho druhu. Z Pragovky se zkrátka stává kulturní centrum, do kterého dojedete za čtrnáct minut z Václaváku.

Prague Fashion Market roste a zvyšuje svoje cíle. Letos na něm tedy poprvé najdete i designéry ze zahraničí, především z Maďarska. A jsme opět u té vášně. Ke klukům, kteří akci dělají od začátku, se totiž přidala dramaturgyně Lenka, jež strávila několik měsíců v Budapešti a řekla si, že si tamní skvělé designéry Maďarsko nemůže nechat pro sebe. Také se na marketu poprvé představí studenti, kteří zatím nemají prostředky nebo odvahu mít vlastní stánek. V sekci FRESH! tak najdete nejlepší design od nejmladší generace. 24. 4. je navíc Fashion Revolution Day, který je vzpomínkou na oběti zřícení textilní továrny v Bangladéši v roce 2013. Do Pragovky se tedy můžete přijít podívat také na film True Cost o skutečné ceně oblečení z módních řetězců. Promítá se od 14:00 a vstup je, stejně jako na celý market, zdarma. º