Nakupování oblečení z druhé ruky může být skoro stejně ošemetné jako politika nebo otázky rasové diskriminace. Část lidí v sekáčích pořizuje za pár korun originální hadry, jiní to považují za hnus a jsou přesvědčeni, že oblečení po neznámém člověku by si nikdy nevzali na sebe. Pokud patříte ke druhé skupině, dál nečtěte.

Lov v secondhandech se občas podobá hledání pokladu. Většinou tu bývá od každého druhu oblečení jen jeden kus a trefit se do stylu, velikosti i padnoucího střihu vyžaduje delší čas než si v obchodu s konfekcí vybrat své číslo. Na druhou stranu zde najdete nepřeberné množství oblečení, které je v klasických obchodech nesehnatelné.

Pár tipů pro cílené hledání
Najděte si „svoje“ sekáče. Je jedno, zda hledáním strávíte pár víkendů nebo si necháte poradit od známých, ale vždycky je lepší jít na jistotu. Mnoho secondhandů bere zboží ze zahraničních outletů, které je často úplně nové a za zlomek původní ceny. V takových případech je nejlepší zjistit si, kdy se kde dováží zboží, a číhat.

Dobré je řídit se podle cenové kategorie. V Praze je rozpětí veliké, od hrabáren prodávajících na váhu po luxusní retro a vintage obchody. Pokud zvolíte první variantu, budete muset hodně hledat, abyste našli něco, v čem si nebudete připadat jako bezdomovec – ale pak za ty těžce nalezené kousky zaplatíte třeba dvacku. V opačném případě se vám bude líbit skoro všechno, ale cena bude stejná, ne-li vyšší jako za nové oblečení.

Je libo šaty pro princeznu nebo latex?
Příjemný kompromis, který navíc najdeme skoro po celé republice, jsou secondhandové řetězce. Mají většinou kvalitní věci za relativně dobrou cenu a najdete je v každé větší vesnici.

Z těchto obchodů mám hodně oblíbený jeden v Husitské ulici. Krom běžného sekáčového sortimentu se na Žižkově objevuje kolekce oblečení „Ethno“, plesové šaty, krajkové korzety, latex a široký výběr divadelních kostýmů.

Krásné staré časy
Vintage a retro obchody rostou zejména v centru Prahy jako houby po dešti. Většinou vybírají k prodeji jen kvalitní stylové oblečení, případně je vykupují z truhel na půdě rovnou od majitelů. Do TOP 10 bych určitě zařadila Quasimodo Vintage Fashion v pasáži Platýz na Národní třídě. Jeho trochu luxusnější verzí jsou pak Toilette v ulici Karolíny Světlé anebo Retro na rohu Národní a Perlovky. Najdete tu skvělé kousky ve stylu od třicátých do osmdesátých let, ale připravte se, že se plácnete přes kapsu.

A hrabárny?
Levné sekáče a bazary obecně jsou skoro všude, najdete je podle oprýskaných cedulí v lokalitě vašeho bydliště. Jedinou známou sítí „hrabáren“ je Megasekáč, který se nachází například v Holešovické tržnici.

Dobrý lov!