V dětství skoro každý z nás trávil jejich hraním celé večery. Dokážou zahnat nudu a zabavit celou rodinu. Vejdou se do krabice, ale skrývají celé fantazijní světy a mnoho dobrodružství. Někdy se neobejdou bez hádek. Mluvím o deskových hrách, které se udržely i přes nápor her počítačových na trhu a stále o ně roste zájem. Mnoho mladých lidí v nich hledá zábavu a v současnosti se z nich stává nový fenomén. Jaké jsou moderní deskovky a proč vzrůstá jejich obliba?

Kdo by neznal například hru „Člověče, nezlob se!“ s vyhazováním figurek nebo „Dostihy a sázky“? Ty měla nebo stále ještě má většina českých rodin. Kolikrát už jsme slyšeli: „Vyhazuji tě, házíš ještě jednou“ nebo „Jedno kolo nehraješ“? V moderní době ale vzniká stále více a více nových, promyšlenějších her s náročnějšími pravidly. Jejich grafiky i různorodé příběhy nás dokážou vtáhnout do fantazie, vesmírných galaxií nebo na divoký západ. Hrají je nejen děti školou povinné a studenti, ale i pracující lidé, třicátníci s rodinami nebo prarodiče s dětmi. Věk nehraje roli, jelikož je na trhu pro každého něco. A že je z čeho vybírat, dokazují i různé komunity na internetu. Rozsáhlé portály se zabývají hrami z celého světa a nadšenci si na nich mohou vyměňovat postřehy, návody nebo si přečíst recenze. Ať už je hráč milovník apokalyptických světů, Pána prstenů, historických událostí nebo dlouhých strategií, vybere si. Nastává totiž čas moderních deskových her.

GO se hraje dodnes
Deskové hry mají dlouhou historii. Zmínky o nich se objevují již od dob starých civilizací. Nedochovala se k nim však žádná pravidla. Historické prvenství tedy pravděpodobně patří čínské hře s názvem GO, která se hraje dodnes. Je určena pro dva hráče a zmínky o ní jsou už ve 2. tisíciletí před naším letopočtem. Zmínky o zálibě hraní deskových her můžeme dohledat v dokumentech již z doby starověkého Řecka a Říma. Světově asi nejproslulejší hra, šachy, vznikla později, někdy v 7. století. V průběhu středověku se postupně rozšířila po Evropě, nejprve mezi šlechtickými rody. Později i do obyčejných domácností ve městech i na vesnicích. V následujících staletích vznikaly další a jiné nové hry. Většina z nich v současnosti patří mezi klasické. Oproti tomu za moderní jsou považovány ty hry, jež vznikly během posledních osmdesáti let. Oblíbená a světově proslulá hra Monopoly vznikla například v roce 1943, kdy si ji nechal patentovat Charles Darrow. Dnes není problém sehnat skoro cokoliv. Kdo se trochu zajímá, má díky internetu neomezený přístup k všemožným typům her a k radám, jak je hrát.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že díky moderním technologiím, počítačům a různorodým možnostem zábavy zájem o deskové hry opadá, opak je ale pravdou. Jejich výrobci zažívají hotové žně. Trh je plný všech možných druhů her a každý si může vybrat od nenáročných dvacetiminutovek po hry na několik hodin. Jak se vlastně v široké nabídce orientovat? Jaké máme herní možnosti? Deskové hry obecně patří mezi stolní společenské hry. Používají se při nich figurky, herní kameny a jiné pomůcky. S těmi se dá po herní desce pohybovat, ale pouze dle určených pravidel. Dále dělíme deskovky dle způsobu hraní. Existují hry strategické, závodní, kombinované s kartami, historické, bitevní nebo naučné. Dále je můžeme rozdělit podle počtu hráčů. Hrát lze v jednom hráči, nebo třeba v deseti. Nejhranějšími variantami ale zůstávají zejména hry ve dvou, čtyřech nebo šesti. Čas celé hry může být také určujícím faktorem při výběru. Některé hry můžeme hrát kdekoliv, jelikož nejsou náročné na přípravu, jiné zaberou mnohem delší čas. Není výjimkou, že trvají i několik hodin.

K lepší orientaci může zájemci poskytnout informace množství herních serveru a blogů. U nás patří mezi nejznámější portál Klub přátel deskových her, Deskové hry, Deskofobie, Zatrolené hry nebo Deskožrout. Na nich naleznete recenze nejnovějších her, jejich hodnocení i náročnost. Ke hrám v angličtině si snadno můžete stáhnout jejich překlad. Dozvíte se vychytávky, postřehy nebo herní záludnosti. Na stránkách se často také objevují herní žebříčky, v nichž často objevíte zajímavé tipy. Nejlepší a nejpopulárnější hry můžou získat i ceny. Někdy je určuje odborná porota, jindy zase fanoušci. Jednou z nejznámějších udělovaných cen je Golden Geek Award, která se uděluje od roku 2006. Z cen, které už mají svou historii, můžeme zmínit například cenu německé veřejnosti Deutscher Spiele Preis. V České republice máme také svou cenu. Je jí Hra roku, která je udělována Akademií her na Deskohraní, což je mezinárodní festival her, konaný každoročně první říjnový týden.

Na hodinku nebo na šest
Pokud hráč podlehne kouzlu tohoto specificky tráveného času, může na internetu snadno nalézt místa, kde si může zahrát nebo se seznámit s ostatními hráči. V diskuzích se stačí přihlásit k příslušné hře a zjistit, kdo by si ji rád zahrál také. Pro hraní existují místa jako různé kavárny a herny. Mezi oblíbená patří Svět deskových her na Kubánském náměstí, kde si lze zahrát v úterý a ve čtvrtek nebo klub stolních her STOH na Strahovských kolejích. Během roku se v klubech u nás i v zahraničí konají různě zaměřené herní akce. Je to příležitost pro začátečníky i pokročilé hráče poznat ostatní fanoušky, nasbírat zkušenosti nebo si zahrát nejnovější hry či se setkat s tvůrci her. Pokud si nevíte rady s výběrem, je to skvělá příležitost vyzkoušet, jaké máte možnosti. Zkušení hráči jistě rádi poradí a zasvětí do pravidel. A to je k nezaplacení, jelikož bez správného pochopení si nikdo pořádně nezahraje. Ty nejsložitější hry mívají někdy i čtyřicetistránkový popis. Pak už záleží jen na chuti hrát a prakticky hru zkoušet. V tu chvíli se rozhodne, zda vás daná hra pohltí nebo ne.

Nad zvýšeným zájmem o hry se dá zamýšlet různými způsoby. Jako jedno z vysvětlení se nabízí zlepšení životní úrovně a úbytek fyzické námahy Lidé mají oproti generacím našich babiček mnohem více času, který zaplňují aktivitami a zábavou, aby se nenudili. Ale co je vede k tomuto způsobu trávení volného času? Může to být větší sounáležitost s ostatními hráči?

Touha po sdílení zážitků s rodinou i přáteli? Touha uniknout realitě a alespoň na chvíli se dostat do vymyšleného světa? Zažít adrenalin z pohodlí domova? Rozhodujícím faktorem nárůstu a zájmu jsou herní společnosti produkující stovky nových her ročně. Tak proč také nezkusit alespoň jednu a pro jednou místo za počítač nebo před televizi raději neusednout společně k nějaké hře? Možností je mnoho a svět her čeká. Inspirujte se hráči a nechte se vtáhnout do děje. Uvidíte, co to s vámi udělá. ∞

Artikl doporučuje
Česká desková hra Dorn – úspěšná fantasy stolní hra pro 2–6 hráčů. Propojuje v sobě strategické prvky, kouzelný svět čarodějů a hrdinů i boj dobra proti zlu. Za jakou stranu budete hrát? Zvolíte si temné síly nebo kladné hrdiny? Díky promyšlenému hracímu plánu se můžete figurkami pohybovat, kde chcete, s ohledem na daná pravidla, a každá hra se tak bude vyvíjet jinak. Vytvořte si vlastní dobrodružný příběh.



jméno: František Řídký
věk: 35 let
povolání: mezinárodní doprava
nicky na herních serverech: ghanburighan, halbarad

Kolik máš vlastně her?
Nevím přesně, ale nedávno jsem se díval do databází, v nichž jsem vedený, a tam mám statistiku asi šedesát her. Kdybych měl počítat i jednotlivá karetní rozšíření, může to být okolo 80 kusů.

To je už pěkná sbírka.
Jsou mnohem větší sběratelé, než já.

Máš ji kde skladovat?
Všude možně, kde se vejde. Na různých místech doma.

Kdy myslíš, že se tvoje sbírka stala sbírkou?
To jsem si asi nikdy vyloženě neřekl. Bavilo mě to od dětství. Pamatuji si, že v 90. letech jsem chodil na Staromáku do Jednorožce, kde byla k dostání různá fantasy literatura. Tam jsem si koupil asi svou první hru, myslím z těch moderních. Nemyslím tím Dostihy a sázky. Jmenovala se Talisman. Jedna z mála západních her. A ta mě chytla. Pak, když jsem někde viděl zajímavou hru, neodolal jsem a koupil si ji. Tak to asi vznikalo. Ale poslední dobou, rok, dva, se spíš omezuji. Člověk sice sleduje scénu, weby, ví, co vychází, přečte si recenzi do detailů a vidí, že je to super, ale nakonec si ji nekoupí. Loni jsem si například pořídil jen jednu, ale dřív jsem byl schopný koupit si za rok třeba i 15 her.

Jak často hraješ hry?
Rád bych hrál víc. Ale momentálně se to moc nedaří. Dřív jsem hrál s rodinou, nutil jsem k tomu bratry, ale teď se mnou občas hraje jen jeden z nich, Jakub. Toho vždycky překecám. Baví ho to, ale ostatní se už ani nepokouším lámat. Nemá to cenu. Je možné taky hledat hráče přes weby, kdy se domluvíš s cizími lidmi a sejdeš se na hru. To ale moc nedělám. Jen dřív, párkrát. Když třeba vyšla nová hra, tak jsem si ji šel vyzkoušet. U hodně her je totiž důležité ovládat její mechanismus, takže musíš hrát hodně krát, než získáš ten pravý požitek ze samotné hry. Začátky jsou vlastně jen o učení, pořádně si zahraješ až po několikáté hře. Tak je dobré to procvičovat.

Jak bojuješ s pravidly? Občas dávají zabrat…
To je asi nějaká moje úchylka. Baví mě je studovat a učit se. Je jen trochu problém, když jsou anglické hry přeložené do češtiny, že ne vždy je dobrý a kvalitní výsledek. Ale i v originále jsou různé způsoby psaní pravidel. Některé nejsou jednoznačné, jiné ano. Kolem her je velká komunita, i v Česku, a tak lze sehnat i dost jiných překladů od samotných hráčů.

Převažuje ve tvé sbírce spíše angličtina nebo čeština?
Mám většinu her anglicky, snažím se vždy shánět originální hry. Celkem je v angličtině asi devadesát pět procent mých her. Některé mají sice i českou mutaci, ale ty já nevyhledávám.

Jaké je zaměření tvých her?
Podle mě je super, že najdeš v nabídce současných her jakékoliv téma, které tě zajímá. Já mám rád hodně fantasy, to mě baví. Například podle knížek Tolkiena, jako Pán prstenů. Jedná se o karetní hru, na principu karet Magic. A pak mě baví politické hry z historických prostředí, třeba Studená válka nebo hra s tématem boje západního světa proti terorismu.

Účastníš se hodnocení her na internetových serverech?
Dřív ano. Hlavně ze začátku, když jsem objevil svět moderních her. Neuvěřitelné množství mě nadchlo. Tak jsem přidával hodnocení, dělal překlady pro ostatní hráče nebo nahrával fotky. Ale teď už spíš jen pasivně hledám informace.

Hrál jsi už všechny hry, co máš ve sbírce?
Většinu jsem hrál alespoň jednou. Možná jen ne některá rozšíření ke karetním hrám. Ty postupně vychází a já se k nim někdy ani nedostanu. Ale jinak jsem hrál všechny.

Jakou nejdelší dobu si strávil hraním jedné hry?
Myslím si, že jsme s kamarády hráli jeden den. Asi osm hodin a druhý den jsme dohrávali další tři hodiny. Ale doba hraní závisí často na tom, kolik má kdo odehráno. Čím jsi zkušenější hráč, tím se doba hraní zkracuje oproti prvotnímu zdlouhavému zkoušení pravidel.

A na závěr, jaká je tvoje nejoblíbenější hra, kterou hraješ?
Je to různé. Záleží, na co mám zrovna chuť. Ale třeba mě teď baví deck buildingové hry, fungují na principu, že si postupně dokupuješ balíčky s dalšími kartami. Jinak bych rád hrál víc politické hry, ale ty jsou často na dlouho a než bych vysvětlil pravidla ostatním, raději sáhnu po jednoduché hře, aby ji šlo snáze pochopit. ∞