Nedejte na ty, kteří si ťukají na čelo, když zjistí, že se v létě chystáte do Pece pod Sněžkou. My jsme tam jeli stopem, a tak vám nabízíme tip na poněkud netradičně strávený víkend.

Cestování „na palec“ má mnoho výhod. Je levné, rychlé, zažijete při něm spoustu úsměvných situací a ještě můžete poznat nové lidi. Otázkou je, jestli zrovna toho člověka za volantem poznat chcete. Pokud ovšem nejste z těch, kdo věří na zlé pány s bonbónky na dětském hřišti, nebo černou sanitku sbírající nedobrovolné dárce orgánů, směle do toho. Stačí si vybrat vhodné místo, zvednout palec, případně ceduli s názvem destinace a vyčkávat.

Vyrážíme
Pokud rádi cestujete nalehko, budou vám kilometry nakloněny. Stačí se podívat na rychlostní tabulku stopování: Jedna slečna jede šestkrát rychleji než kluk (s minisukní i devětkrát). Dvě holky třikrát rychleji. Tramp s kytarou dvakrát, stejně tak tři holky nebo pár. Tři kluci jedou třikrát pomaleji než jeden kluk, čtyři kluci neodjedou vůbec. Z toho plyne, že pokud je vás větší skupina, je lepší se rozdělit a dát si někde sraz.

My jsme byly dvě holky, takže jsme do Pece dorazily poměrně rychle. Cesta stopem vedla z Černého Mostu do Hradce Králové, z Hradce do Trutnova a odtamtud vesničkami až do Pece. Z Černého Mostu jsme vyrazily v pátek krátce po poledni a v Peci pod Sněžkou jsme byly kolem páté odpoledne. Celkový čas jízdy tedy necelých pět hodin a čtyři auta. Což je luxus vzhledem k faktu, že jsme neutratily ani korunu. Pokud nechcete stopovat, alternativou je autobus, vlak nebo vlastní auto.

Cesta za zábavou
Jedním z důvodů, proč jsme vyrazily do Pece, byla partička našich kamarádů z lanového parku. Nalákali nás na výhled přes Bukové údolí v zavěšení na horolezeckém laně a kladce. Po příjezdu jsme se za nimi hned vydaly a stihly jsme si dát ještě jeden „freeride“, tedy jízdu zadarmo – není nad kámoše. Další parádou jsou adrenalinové skluzavky, do kterých naskočíte ve speciálních kluzácích a prožijete devítimetrový volný pád – ale až jindy, dnes už bylo zavřeno, kamarádi nekamarádi.

Downhill v Peci
Večer jsme v místním baru plánovali sobotu, kluci z Pece chtějí sjet poměrně novou downhillovou trať. Start i cíl sjezdové trati je přímo u lanové dráhy Hnědý vrch. Ke dráze se dostanete, když projdete celou Pec pod Sněžkou ke stejnojmennému ski areálu. Podle letního provozu jezdí lanovka od 9:00 do 16:00 hodin a cena permanentky na pět jízd vás přijde na 300 Kč.

Sobota se tedy nesla v příjemném adrenalinovém duchu – každý si dal tolik, na kolik měl chuť. Ježdění po kopci a slunění se na pasece nás unavilo natolik, že jsme nepohrdly pozváním do bazénu se saunou v Horizontu. Do hotelu chodí i místní, takže se nebojte, že budete za turisty. I když – těch 600 domorodců se mezi sebou zná tak dobře, že cizince poznají na první pohled. My jsme to vyzkoušely na vlastní kůži a od té doby víme, že v Peci mají nás, holky z Pecky, rádi.

Směr Praha
V neděli jsme kolem jedenácté vyrazily zpět, opět stopem. Do Prahy jsme přijely bez větších problémů kolem šesté večer, ty dvě hodiny zdržení měl na svědomí nedělní zátaras víkendových lufťáků.