Proč žiju v dodávce? Hlavní důvody jsou asi zvědavost, touha po dobrodružství a osvobození od pravidelného měsíčního nájmu.

Nejprve jsem si koupil nákladní dodávku a přestavěl ji na obytnou. Druhá byla stejná, ale s obytnou vestavbou již z výroby. Jezdil jsem do ciziny na výlety a o víkendech na party. Stále jsem ale bydlel v miniaturním bytě, kde jsem platil vysoký nájem. Nakonec jsem se rozhodl pořídit si velké auto a začít v něm bydlet. Po roce sbírání informací jsem si vybral Mercedes Benz 814, které již bylo z části zařízeno jako obytné a vešlo se do 8 tun, tudíž jsem dostal české obytné doklady a nevztahuje se na něj například omezení zákazu vjezdu nákladním autům do center měst a jsou tu i další výhody.

Život v dodávce sebou nese řadu potíží, které v bytě převážně neexistují. Například problém s vodou. Když jsem plánoval život v autě, myslel jsem, že lidé budou vstřícní a nebudou mi u benzínek zakazovat natočit si vodu do nádrže. Narozdíl od nás je ve Francii situace jiná.

Na autě nemám tak silnou izolaci jako má většina lidí v bytě nebo domě, a tak i když jsem v zimě topil (mám v autě kamna na uhlí), do rána se teplota vyrovnala s venkovní. Vstával jsem tedy občas do – 8 stupňů a voda v kanystru byla zamrzlá.

Další problém je elektřina. Živím se jako programátor webových aplikací, mám v autě mobilní internet, ale elektřinu jen ze své elektrocentrály. Solární panely přes zimu skoro nic nedobijí, v létě je to lepší, ale notebook to v Čechách neutáhne.

Jeden z největších problémů je parkovací místo. Setkal jsem se už se spoustou lidí, kteří se mě snažili vyhodit z ulice i bez udání důvodu. Jednou mi někdo kamenem rozbil přední sklo a zavolali na mě policii. Takové lidi prostě nikdy nepochopím.

autor: DUB