Když se řekne Praha, nejdříve se mi vybaví procházky dlážděnými ulicemi, osvětlené pouličními lampami, tiché odbíjení kostelního zvonu a šum Vltavy. Pak mi hlavou problesknou vzpomínky na Petřín a sedmičku bílého, pohled na stromy obsypané květy a smích lidí. Útěk do zeleně před každodenním městským stresem, to je balzám na duši jako žádný jiný!

Každý městský člověk občas potřebuje vyrazit do zahrad, parků a míst, kde je možné aspoň na chvíli pocítit závan přírodního prostředí. I samotná zeleň má pro město celou řadu využití. Parky jsou centrem volnočasových aktivit a kulturních akcí, stromy do sebe pojímají prach, tlumí hluk z ulice a příjemně stíní. Kromě toho zlepšují ovzduší a jejich použití se neomezuje jen na parky, ale také na centrum města a jeho hustou zástavbu. Už jenom fakt, že třeba Vám v ulici roste pár akátů podél chodníku, může zvýšit cenu nemovitosti o několik desítek procent.

Zeleň v srdci Prahy
Iniciativa Belgická žije! ukazuje na jeden z mnoha případů, kdy dochází k přesně opačnému trendu, než je udržení zelených ploch v Praze tak, aby i nadále plnily svoji důležitou funkci. Staví se za to, aby o stromy ve svém okolí nepřišla a nedošlo tak k degradaci zdejšího prostředí. Belgická ulice se nachází v těsném sousedství Náměstí Míru a považuje se za jednu z hlavních tepen Královských Vinohrad. Tato městská čtvrť je obecně známá ulicemi s lipovými a akátovými alejemi, které z celého místa dělají malebné zákoutí plné hospůdek, kaváren a dalších vysoce navštěvovaných podniků.

Již v roce 2013 byl Městské části Praha 2 předložen návrh na celkovou revitalizaci ulice Belgická pod taktovkou Technické správy komunikací hl. m. Prahy, bohužel až tento rok byli obyvatelé nepřímo informováni o detailech celé „rekonstrukce“. Nikdo se do té doby nedomníval, že by Belgická měla přijít o 90 % z celkového počtu stromů, které se v této lokalitě vyskytují. Plošné vykácení dřevin vyděsilo zdejší obyvatele o to víc, že stav v sousední Záhřebské ulici se po proměně značně zhoršil. Nově zasazené stromy nejsou akáty ani lípy a jejich proporce je na první pohled nevyhovující, tudíž ulici nemůžou zaručovat stejný komfort jako předtím. Největší výhodou nových stromů je nenáročná péče, což značně ulehčuje údržbu. Ale za jakou cenu?

Nalezení společného dialogu
Důležitým prvkem celého sporu je právě neformální sdružení vlastníků, podnikatelů a obyvatel ulice Belgická, kterou inicioval Martin Švihla, majitel zdejší kavárny a bio obchodu.

Tato inciativa dokázala spojit síly skrze vzájemnou podporu (zapojení přes 40 subjektů a petice s více než 3000 podpisy) a pomoc. Dává si za cíl nalezení společné řeči a rozumného dialogu s MČ Praha 2 a Magistrátem HMP. Nejedná se však o klasickou skupinu vzpurných vlastníků, kteří by radikálně protestovali proti politikům a pouze kritizovali neutěšenou situaci. Martin Švihla (který mimo jiné provozuje firemní vzdělávání zaměřující se na řešení konfliktů a komunikace) při krátkém rozhovoru uvedl, že neusiluje o nalezení viníků a obviňování konkrétních osob, ale naopak o vzájemnou podporu, diskuzi a schopnost hledání kompromisů mezi všemi stranami. Strategie Belgická žije! tedy nespočívá v hlučné demonstraci a hanění správních orgánů města, ale spíše schopnosti se bránit a dokázat si obhájit svůj názor a postavení k věci – a být iniciativní.

Šťastný konec na dohled?
Reakce iniciativy byla rychlá a už přináší své ovoce, především na poli administrativním. Docílila vyhlášení nového dendrologického posudku všech stromů, aby se nekácelo plošně. MČ Praha 2 oficiálně prezentovala svůj jasný nesouhlas s kácením dřevin a podpořila iniciativu potřebnými kroky v městské správě. Belgická ulice se také zapojila do projektu Zažít město jinak, zorganizovala řadu kulturních akcí a pokusila se jednoduchým způsobem docílit sbližování všech obyvatel této lokality.

Díky této kauze je možné narazit na další zajímavé projekty a směry, do té doby obyčejnému smrtelníku skoro neznámé. Belgickou ulici a její iniciativu v mnoha ohledech doplňují a ostatní mohou informovat. Příkladem je Manuál tvorby veřejných prostranství či Pravidla pro přípravu investic na veřejných prostranstvích, vyjádření a vize architektů a samozřejmě i doplňující informace o celé kauze, které mohou v budoucnu dalším lidem značně usnadnit práci.

K doplnění je možné připojit i nedávnou kauzu okolo parku Parukářka, který se dostal do hledáčku pochybné firmy plánující vystavět na zbylé zelené ploše další obytné domy, jako se to už částečně podařilo v roce 2009 společnosti Central Park. Rozdíl tkví ale hlavně ve spolupráci Městské části s obyvateli. Žižkovští byli automaticky seznámeni s možností referenda, za předpokladu, že se posbírá dostatek hlasů pro jeho uskutečnění. I tady se vedou diskuze o nalezení společné řeči ve věci posledních zelených ploch, které v Praze zůstaly.

Pokud bude nový dendrologický posudek aspoň částečně pro zachování části stromořadí, naskýtá se zde možnost zkvalitnění stávajícího stavu dřevin a důkladnější spolupráci obou stran. ∞