Co jíst, kde žít, jak se oblékat, co pít. Jestli je lepší máslo, nebo rostlinný tuk. Kolik hodin spát a jestli hledat partnera pro život na seznamce, nebo v baru. Jak vychovávat děti, pěstovat afrikány a udržet si věčné mládí. Kde hledat štěstí, proč nepít kávu a jak sestavit skříň. Na většinu otázek existuje odpověď. Na složitější otázky dokonce více odpovědí.

Ať jde o papír s plánkem, kterak sestavit televizní stolek, nebo filozofickou knihu o nalezení životní rovnováhy, jádro je stejné. Poskytnout uživateli instrukce, které ho dovedou k cíli. Často je cesta pouze jedna, ač si to v první chvíli nechceme připustit a mnoho lidí ze své podstaty nenávidí návody na věci, o kterých jsou přesvědčeni, že je zvládnou sami. Následně neexistuje nic potupnějšího než po pátém neúspěšném pokusu o smontování knihovny a hodinovém boji se zapojováním set-top boxu vytáhnout ten zcela zbytečný cár papíru od výrobce a přiznat svoji porážku. Co ale dělat, když nám cestu nepřekříží plochá krabice od jednoho nejmenovaného švédského řetězce, ale daleko složitější problém?

Naštěstí není třeba hned věšet hlavu nebo sebe na nejbližší strom. Zatímco jinde ve světě jsou v kurzu experti, u nás všechno spasí poradci. Ochotně poradí a provedou každou životní situací, od kolébky až do hrobu. Poradci pro pozůstalé v podstatě až za hrob. Když selžou, volejte televizního věštce. Škála je opravdu široká a kupříkladu přínos daňových poradců je nezpochybnitelný. Druhá strana spektra je často živa z toho, že lidem je ze všech stran podsouváno, kterak je svět složitý a spletitý, plný nástrah a průměrně inteligentní člověk nemá bez správné rady šanci ve zdraví se dožít smrti. Zatímco generace před námi obstojně zaplňovaly svůj čas činnostmi vedoucími k zajištění vlastní existence, nás toto téma trápí daleko méně. Ne, že bychom snad méně pracovali, ale většina obyvatel se nelopotí od úsvitu do soumraku na poli. Tím, že jsou naše nejzákladnější potřeby zajištěny, máme čas daleko více přemýšlet. V podstatě se jedná o luxus moderní doby.

Za dob našich pradědečků neměl nikdo kromě nejvyšších vrstev čas řešit, jestli je lepší jíst mrkev, nebo celer. V současnosti jsme doslova přesyceni informacemi. Údajně dnešní člověk přijme za den tolik informací, kolik přijal středověký člověk za rok. Přináší to však zcela jiné výsledky, než jaké by se daly logicky očekávat. Vytrácí se selský rozum a některé hlavy začínají krnět. Po revoluci jsme se vysmívali jedné velké zemi za oceánem kvůli tomu, že tam obyvatelé hojně navštěvují psychologa a mají poradce na všechno. Neuběhly ani tři dekády a už v tom lítáme taky. Nevíte, jak hospodařit s penězi? Finanční poradce to za vás vyřeší. Chcete zhubnout? Nevěřte, že to zvládnete sami úpravou životosprávy a sportem. Zdravý životní styl je tak složitá věda, že pochopit její principy není bez výživového poradce možné. Co na tom, že každý radí něco jiného. Nevíte, co vám sluší a jak se lépe oblékat? Nečekejte, že to vyřešíte nad kafem s kamarádkou, která má dobrý vkus a neostýchá se vám napřímo říct, v čem vypadáte jak strašák do zelí. Ani stohy ženských časopisů to nevyřeší. Je naprosto nezbytné mít stylistu a vizážistu, kteří na vás v tandemu navěsí, co byste na sebe v životě nenavěsili sami, namalují na obličej nový obličej a jako bonus pěkně provětrají účet. Dílo je nutné dovršit návštěvou vlasového studia, instituce dříve známé pod pojmem „kadeřnictví“, a poradit se, jak zkrotit kštici. Dobrá rada přijde vhod jak v nepříjemných, tak i v těch daleko příjemnějších životních situacích. Například naplánovat svatbu není jen tak. Doby, kdy si nevěsta nechala u švadleny spíchnout odpovídající oděv, babičky napekly koláče, zamluvilo se slušné restaurační zařízení a příbuzní na veselce zvesela popíjeli, dokud se neopili a nepoprali, jsou dávno pryč. Svatební mainstream je neúprosný. Příprava se nezřídka protáhne i na rok pečlivého plánování. Běhání po půjčovnách svatebních šatů, kde je potřeba z navzájem velmi se podobajících modelů často nevalné kvality vybrat ten nejvíc princeznovský a za čtyřdenní pronájem vynaložit sumu téměř odpovídající výrobní hodnotě. K tomu květiny, prsteny, hostina a nepřeberné množství dalších detailů, které je nutné vyřešit. Bez pomoci profesionála je zdánlivě zhola nemožné dosáhnout úspěšného průběhu akce. V případě, že se něco následně pokazí, je možné kontaktovat rozvodového poradce.

Je opravdu nutné podléhat iluzi o přílišné spletitosti našeho světa? Potřebujeme si vytvářet problém tam, kde není, a věřit tomu, že nás někdo bezelstně dovede k jeho vyřešení? Možná máme jen příliš mnoho času přemýšlet a přikládáme zbytečnou důležitost věcem, které důležité nejsou. Často by na vyřešení zapeklitostí postačoval selský rozum. Ušetřilo by se tím dost času i nervů. ∞