S umělcem Milanem Houserem (* 1971) o připravované výstavě Barvometrie, která bude od 9. 3. do 1. 5. 2016 k vidění v Domě umění města Brna.

Milan Houser ve své tvorbě pracuje především s materiálními limity malby. Tvoří velkoformátové obrazy, na které nanáší obrovské množství laku a vytváří tak monumentální díla výrazná svou barevností. Studoval na pražské AVU a nyní žije v Brně, kde působí jako děkan Fakulty výtvarných umění VUT.

Čemu se ve své tvorbě věnujete?
Dlouhodobě mě zajímá, řekněme, „trojrozměrná malba“, ať už jde o prostor uvnitř hmoty obrazu, nebo prostor, který se odráží na jejím povrchu. Vývoj se pro mě odehrává čistě v závislosti technologií, které používám. Zkouším plně vyčerpat jejich výrazový potenciál. A v dlouhodobějším horizontu se asi stále víc obracím k výrazové redukci.


Jak stará díla tedy na výstavě představíte?
Výstava staví pouze na současných věcech, ačkoli některé z nich vznikaly i několik let, protože proces opakovaného nalévání a schnutí laků je časově náročný. Centrální instalace pak vznikla speciálně pro výstavní prostor Domu umění. Výběr vychází z domluvy s kurátorem Vladem Beskidem, ale já mám tendenci rozsah vystavených věcí ubírat, on zase přidávat.

Jak jste se k této technice malby vlastně dostal?
Už ve škole jsem si zkusil používat průmyslové technologie, a pak už nebyla cesta zpět k „olejovkám“. V rámci různých pokusů jsem se dostal až k mé vlastní „barvě“ – barvenému laku, který si částečně nechám vyrábět podle speciálního postupu a následně výrobu ještě dokončuji sám. Vždycky jsem inklinoval spíše k objemným, masivním řešením, ať už jsem je realizoval z jakýchkoli materiálů. Aktuálně mi tento pocit naplňují kýble laku.

Výstava bude probíhat v Brně, kde nyní žijete. Ovlivnilo vás toto město nějak?
Když jsem studoval na pražské AVU, tak se vždy říkalo „geometrické Brno“. Tak asi právě proto tady žiju. Teď by se hodilo asi zmínit něco patrioticky pochvalného, že? Vzhledem k tomu, že nedělám třeba environmentálně koncipované nebo sociálně angažované umění, tak bych si musel vymýšlet. Ovlivnilo mě každopádně třeba tím, že si mohu na Kraví Hoře, v „likus-areálu“ s okolní zahrádkářskou kolonií a současně prakticky v centru města, držet poměrně rozsáhlý ateliér. Což mi dovoluje dělat velké formáty, respektive mi to dává tvůrčí svobodu… To už zní líp, že? ∞


Milan Houser: Barvometrie
Dům umění města Brna (Malinovského náměstí 2, Brno)
9. 3.—1. 5. • 80 / 40 Kč / 20 Kč každou středu



autor: Ruth Peterová