Jako při vstupu do kresleného pohádkového světa a navrácení se do dětských let si člověk připadá, když vstoupí do interiéru galerie Krystal. Autorka výstavy Simona Čechová se rozhodla propojit dvě své velké vášně, kreslení a včelaření. Tím vznikl příběh o včelaři Jožkovi. Hned u vstupu vás uvítá sám Jožko osobně a nabídne rámě k prohlídce svého života.

Výstava nabízí k vidění ilustrace z připravované obrázkové knížky Včelár Jožko, jež vyjde na jaře roku 2019. K vidění bude dvacet pět originálních ilustrací mapující Jožkův skromný život. Autorkou výstavy i připravované knížky je Simona Čechová, která ji zároveň ilustruje. Bude to spíše obrázková knížka, text bude obsažen minimálně, spíše doprovodný než nosný, jak tvrdí sama slovenská autorka.


Radost ze života díky včelkám
Kniha vypráví příběh o smutném malém tvorovi Jožkovi, který žije v pustopusté krajině, uprostřed ničeho, kde nikdo nežije a nic nekvete. Zpočátku se Jožko cítí velmi osaměle a nešťastně, jelikož nemá nikoho při sobě a žije ve svém domku zcela sám. Samota je pro něj ubíjející a on přemítá nad tím, že svůj domov opustí a odejde někam, kde pro něj bude život krásnější. Později se k němu do obydlí omylem zatoulá roj včel, o který se Jožko s nadšením začne starat a včelky naruší jeho dlouhotrvající opuštěnost. Krajina se po návštěvě včel začne postupně měnit. Začínají rašit pupeny, růst květiny a stromy, přicházejí další zvířecí kamarádi. Nyní už nebude Jožko nikdy sám. To vše díky tomu, že ztraceným včelkám pomohl a nemyslel jen na sebe.

V průběhu knihy zjišťujeme, jak důležité je začít od sebe, když toužíme po tom, aby se v našem okolí cokoli změnilo. Dětští čtenáři se dozví základní informace o včelách, jak správně vytvářet med, jak se dělá medovina, ale co je tou nejzásadnější informací, jak jsou včely důležité a životu prospěšné, vypráví o knížce Čechová.

Simona Čechová (* 1988)
Je ilustrátorkou a vášnivou včelařkou. Kromě ilustrace se zabývá i digitálními styly. Pracovala například na ilustracích pro časopis Forbes nebo Nescafé. Vystudovala reklamní design a marketing na univerzitě v Británii, kde se poprvé dostala k ilustraci a zjistila, že to může být i její budoucí profesí. Ilustrovala například knížku Tři koťátka tety Mily, obálku a editorial časopisu Egres, dále vytvořila pohlednice pro město Trnavu nebo záložky a plátěné tašky pro vydavatelství Martinus. Momentálně pracuje na další obrázkové knížce, tentokrát o Bratislavě, se slovenským nakladatelstvím BRaK.

Od neutuchajícího ruchu slovenské Bratislavy utíká do přírody na chatu za svými včelami. Starost o včely je pro ni velice uklidňující, miluje zvuk jejich bzukotu a vůni úlu. Kromě toho je to aktivita, kterou má společnou se svým otcem, a to je téma, které je sbližuje.Na počest Jozefu Čechovi
Sama Simona Čechová o tom ví mnoho, jako malá u včel totiž vyrostla. Chov včel se v její rodině dědí z generace na generaci. Je tomu už přes sto dvacet let, co se v rodině Čechových včelaří. Její otec se tomuto řemeslu naučil od svého otce, ten zase od svého, a tak to postupně přešlo až k Simoně. Název Včelár Jožko vzdává poctu jejímu již zesnulému dědečkovi Jozefu Čechovi, nejlepšímu včelaři v okolí.

Součástí výstavy je i samotný včelí úl, bez včel. Stejně tak je k zakoupení domácí med či medovina od samotné autorky výstavy Simony Čechové. ∞


Včelár Jožko
Galerie Krystal (Dělnická 18, Havířov)
6. 9.—2. 11.