Odpovídají laureáti a laureátky Ceny Jindřicha Chalupeckého
Dáváme prostor laureátům a laureátkám letošního ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého. Proč? Protože si všímáme, jak se soutěžení v umění stává kontroverzním, vzbuzuje mnoho otázek a původní význam ocenění zcela mění svou hodnotu. Každému z účastníků 32. ročníku, které vybrala mezinárodní porota, jsme proto položili tři velmi obecné – a tím pádem pro rozvedení naprosto otevřené – otázky. Čtvrtý odpovídá Robert Gabris.
Co pro vás CJCH znamená?
CJCH je vynikajúcou platformou pre realizáciu umeleckej práce, ktorú vykonávam. To znamená pre mňa poskytnutie rôznych zdrojov, čas, financie a priestor na implementáciu mojich myšlienok fyzicky prekladať, prepájať sa s (nielen) českou scenou a nadobudnúť nové kontakty pre budúce projekty.
Proč jste se do „soutěže“ přihlásil?
Moja aktivistická činnosť a angažované umenie akútne potrebuje viditeľnosť pre spoluprácu. Toto ocenenie jedno z dôležitých posunov v mojej činnosti. Kooperatívnosť a nesúťaženie ma pre mňa zmysel v pomáhaní a podporovaní si navzájom.
Co je tématem vaší práce, kterou v souvislosti s CJCH vytváříte, na co skrze dílo poukazujete?
Predstavujem sériu Error, rómska nebinárna telesnosť a jej bezpečne priestory. V spolupráci s queer rómskou komunitou, ktorú som poznal na umeleckej rezidencii v Košiciach, sme vytvorili niekoľko komplexných častí, z ktorých sa projekt Error skladá. Najprv sme spísali spolu manifest, ktorý vedie celou inštaláciou v Moravskej Galérii. Pritom sme spoločne vyhotovili fotografie, kde hľadáme naše vlastné, telesné a mentalne nebinárne priestory, v ktorých sa cítime bezpečne. Do týchto priestorov nevpúšťame nikoho z majoritnej spoločnosti. Tento priestor nazývam exkluzívnym, pretože ho potrebujete na riešenie dôležitých tém, ako napríklad, queernes, chudoba, vylúčenie zo spoločnosti ale aj z vlastných rodín, fyzicky a duševné zdravie, atď.