Narodili jsme se do doby, v níž peníze hrají zásadní roli. A kdo tvrdí opak, je pózista a nebo patří k ideové menšině. Jakou ale roli hrají finance v uměleckém světě, kde se za jejich pomoci rodí nová díla, nebo jakým způsobem může umělec tento ekonomicky nerovnoměrný svět bojkotovat? Je to vůbec možné? Pokud ano, jakým způsobem? Na podobné otázky se snaží nalézt odpověď výstava v uměleckém centru DOX.

Výstava s názvem Duše peněz pojala otázku bohatství, komodit a hodnotných statků jako kulturní fenomén naší doby. Peníze potřebujeme, abychom mohli vůbec žít. Naopak bez peněz se dá jen přežívat. Zní to jak klišé, ale kdo žije nohama na zemi, ví, jaké to je, čekat do výplaty. Určitě znáte některá z nespočetných rčení, která slýcháme od dětství: „Bez peněz do hospody nelez“ či „ani kuře zadarmo nehrabe“. Ať se nám to líbí nebo ne, je to zásadní fakt. Žijeme v době peněz a možnost tento fakt změnit se stává současnou utopií. Mimo jiné si můžeme vzít ponaučení z bývalého režimu, kdy snaha o to, aby měli všichni stejně, nevyšla. Výstavu Duše peněz tvoří díla 27 zahraničních i českých umělců, která rozmanitě reagují na velký vliv peněz a jejich působení na společnost. Ta nás nutí zamyslet se, zkoumat či se nad vším tím absurdním monopolem zasmát.


Výstava zaplňuje celou plochu hlavní výstavní síně centra DOX a také část prvního patra. Od vstupu do expozice až po její opuštění diváka doprovází různé citáty a výroky slavných lidí, které se týkají majetku a bohatství. Například malíř Pablo Picasso prohlásil: „Chtěl bych žít jako chudý člověk a mít spoustu peněz.“ Německý filosof a estetik Theodor Adorno zase tvrdil, že „umělecké dílo je absolutní komodita, fetiš, který je vyčíslen penězi, protože jde o jedinečný originál“. Prostor galerie můžete procházet, jak chcete, díla na sebe nenavazují, ale naopak se doplňují. Prostoru vévodí velkoformátové obrazy bankovek od španělského umělce Josého Mária. Jsou vytvořeny dnes populární a znovuobjevenou technikou enkaustiky. Na tak velké ploše můžete vidět její specifika a možnosti. Mimo klasické malované obrazy návštěvník uvidí objekty, plastiky, fotografie i video. Většina děl na výstavě byla vytvořena v poslední době, objevuje se tu ale i slavný obraz českého abstraktního malíře Františka Kupky s výstižným názvem Peníze, který je z roku 1899.

Nejvíce mě zaujal cyklus velkoplošných fotografií od Španěla Fernanda Molerese z 90. let minulého století. Zachycuje na nich například osiřelé děti, které byly během občanské války nuceny pracovat na farmě, v jejímž nejbližším okolí hrozil výbuch bezpočtu min. Nebo fotograf zachycuje skládku odpadů v Guatemale, kde úmorně pracují děti v kouři z odpadů, které často vzplanou. Takové škodlivé požáry tam trvají i několik dní. Není proto divu, že jsou děti nemocné a kouř jim způsobuje mnoho problémů. Cyklus fotografií ilustruje tyto podmínky velice živě. Autor zachycením těchto silných a převážně drsných fotografií upozorňuje na hrozivé podmínky na naší zemi, které si většina z nás neuvědomuje nebo nepřipouští, i když o nich ví. Je důležité vidět věci z různých úhlů a před utrpením ostatních nezavírat oči. Výstava kromě názorných ukázek způsobu života různých etnik a společností skrz fotografické médium dává prostor i humornějším způsobům ukázky vlivu peněz. V hlavní místnosti výstavy můžete několikrát narazit na velká prasátka origami, která vypadají jako složená z papíru. Vytvořil je mnohostranný německý umělec Daniel Knorr a jako materiál použil kov. Na výstavě Duše peněz může divák porovnávat díla z různých částí světa mezi sebou. Českou scénu reprezentuje Jiří Georg Dokoupil se svými otisky bublin na plátně, již zmíněný František Kupka, dále Vojtěch Pavlíček a Marek Schovánek. ∞


DUŠE PENĚZ
Centrum současného umění DOX (Poupětova 1, Praha 7)
19. 2.—6. 6. • 180 / 90 Kč