Folklórní motivy inspirované lidovými pověstmi a bájemi přináší v postmoderním výtvarném jazyce výstava Paradise Jana Vytisky.

Po několika tematických odbočkách se malíř Jan Vytiska vrací k motivům, které jsou tentokrát přímo inspirované lidovými pověstmi a bájemi z knihy Čertoviny z Valašska. Těm se věnuje v novém uchopení a významovém rozšířením. Ukazuje zkarikovanou halucinaci chaosu současnosti, spojuje velká umělecká gesta s banalitou popkultury, vysoké s nízkým, krásu s ošklivostí, smrt se životem. Není proto divu, že se s tímto postmoderním mixem neztrácí ve slepých uličkách, ale potkává se se svými díly mezi autory jako Martin Eder, Anders Grønlien, bratři Quayové a dalšími. Jeho výtvarný jazyk již přesáhl hranice regionu a vyvolal pozornost i v zahraničí, nejvýrazněji snad na putovní výstavě Neue Schwarze Romantik (2017).

Výstava Paradise, která probíhá v Trafo Gallery do 31. 12., přináší i doprovodné programy. Komentovaná prohlídka s kurátorem výstavy Otto M. Urbanem a Janem Vytiskou proběhne ve čtvrtek 14. prosince od 17 hodin. Dalším doprovodným programem je mikulášská dílna pro děti i dospělé Namaluj mi čerta na zeď!. Ta proběhne v úterý 5. prosince od 16 do 19 hodin. Čertovského Mikuláše v maskách si můžete užít 5. 12. od 19 hodin. º


Jan Vytiska: Paradise
Trafo Gallery (Hala 14, Pražská tržnice, Bubenské nábřeží 13, Praha 7)
24. 11.—31. 12.