O Adolfu Hitlerovi už byl napsán bezpočet knih, natočilo se mnoho filmů. Inscenace brněnského HaDivadla ale ukazuje Hitlera v opravdu odlišné podobě, než jakou znáte z učebnic dějepisu. Máte-li rádi mrazivý humor, přijdete si na své.

Šest groteskních výjevů z Führerova života, jak zní podtitul hry z pera Arnošta Goldflama, hraje brněnské HaDivadlo už několik let. HaDivadlo je součástí Centra experimentálního divadla, kam patří mimo jiné i Divadlo Husa na provázku a Divadlo U stolu. Tedy další významná brněnská alternativní divadla.

Na začátku hry se Hitler jako mladík hlásí na vídeňskou Akademii umění a při cestě na přijímací zkoušky potkává Stalina na brněnském nádraží. Proberou své budoucí vidění světa a jdou každý svou cestou. Eva Braunová je na návštěvě u Goebbelsových, protože si chce půjčit cibuli. V dalším výjevu rozdává Hitler svým pohlavárům lentilky, aby si společně nacvičili pozdější odchod ze světa. V závěru hry vidíme Hitlera jako staříka v Jižní Americe, kde žije s mulatkou, živí se jako malíř a vzpomíná na svou minulost.

Hitler není vyobrazován jako zrůda, spíš jako měšťácká figurka. Například v momentech, kdy peskuje Braunovou za kouření, neustále mluví o svém psovi nebo panicky hledá maso v bábovce od pekařů z SS, které mu tam určitě chtěli propašovat pro posilnění (Hitler byl vegetarián). Černý humor je v této grotesce opravdu všudypřítomný. Například když se Braunová ptá Hitlera, proč ji někdy nevezme na výlet, třeba do té Březinky, kde má prý nějaké lázně. I další nacisté – Himmler, Göring a Goebbels zde vystupují spíše jako tragikomické a mezi sebou rozhádané postavičky.

Samotného Hitlera hraje famózním způsobem Petr Jeništa. Během celého představení budete žasnout, jak věrně se Hitlerovi dokáže podobat. Mimikou, gesty i pohyby. Výkonem tak jasně převyšuje Eriku Stárkovou alias Evu Braunovou. Je zřejmé, že Braunová měla být ukázána v „slepičím“ světle, ale Stárková v některých místech zbytečně tlačí na pilu a přehrává.
Na hře je jasně čitelný Goldflamův rukopis – jeho typický smysl pro sebeironii a osobitý náhled na svět a lidi, který hraničí až s groteskou, tragikomedií a absurditou. Upřednostňujete-li spíše alternativní divadelní scény, budete určitě spokojeni.


Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně
HaDivadlo
Alfa pasáž, Poštovská 8d, Brno
další reprízy v příští sezoně

autor Arnošt Goldflam
hrají Petr Jeništa, Erika Stárková, Simona Peková, Marián Chalány / Jiří M. Valůšek, Martin Siničák / Jan Grundman, Kamila Kalousová, František Kumhala