Bette Davis ztvárnila v hororovém dramatu Co se vlastně stalo s Baby Jane? tu snad nejzapšklejší bábu kinematografie. Získala za ni nominaci na Oskara. Nevyhrála. Zlatou sošku převzala Joan Crawford, její filmová kolegyně a především sokyně. A to i přes to, že nominována vůbec nebyla. Jak se jí to povedlo? To prozradí článek i nový seriál Feud, který vzkřísil příběh o léta trvajícím boji.

Nejznámější rivalky minulého století na bojišti zvaném Hollywood, to jsou Bette Davis a Joan Crawford. Filmové hvězdy, jež zářily především ve 30. letech minulého století. Ke společnému projektu je přivedla až vidina návratu na výsluní v šedesátých letech.

„Joan byla podle mnohých největší hvězda vůbec a Bette? Bette byla nejlepší herečka, kterou kdy Hollywood zažil,“ zazní ve Feud. Davis během kariéry získala dva Oskary – za Nebezpečnou v roce 1936 a o tři roky později za Jezábel. Nominací obdržela ovšem celkem jedenáct, tu poslední právě za Baby Jane. Crawford dostala svou jedinou Cenu Akademie v roce 1946 za vynikající snímek Mildred Pierce a nominována byla ještě v letech 1948 a 1953. Poté její kariéra začala skomírat, zvrat přišel až se snímkem Co se vlastně stalo s Baby Jane?, což byla její poslední důležitá role. Tak jako tak, obě herečky po natočení Baby Jane našly na nějakou chvíli zálibu v hororovém žánru. Snímek totiž spustil vlnu natáčení filmů nahánějících hrůzu, ve kterých představovaly hlavní roli starší, mentálně ne úplně stabilní ženy, které terorizovaly okolí. Tento typ postavy dal za vznik novému termínu psycho-biddy, synonymně také hag horror.

Předlohou pro hororový snímek z roku 1962 se režisérovi Robertu Aldrichovi stala kniha s eponymním názvem What Ever Happened to Baby Jane? spisovatele Henryho Farrella. Psychothriller vypráví příběh o dvou stárnoucích sestrách Jane a Blanche, které žijí v neustálém rozporu a boji. Jane zářila v dětství jako zázračné dítě Baby Jane Hudson, v dospělosti se do světel reflektorů dostala Blanche. Hereckou hvězdu třicátých let však automobilová „nehoda“ připoutala na kolečkové křeslo a zůstala odkázána na zákeřnou Jane, která žila už jen v jejím stínu.

Scénář o věčně bojujících sestrách se zdál pro herečky ideální. Přesto neměly k rolím jednoduchou cestu. Už jen kvůli „vyššímu“ věku nechtěli producenti do ambiciózních projektů Davis ani Crawford obsazovat. Otázka ageismu je tu s námi déle, než by se mohlo zdát. Jako problém se jevilo také obsazení takto velkých filmových osobností, a ještě konkrétně těchto dvou dam. „Nepozabíjejí se?“ ptali se filmaři. Nestalo se. Možná i díky přítomné rivalitě předvedly dechberoucí výkony. What Ever Happened to Baby Jane? patří dodnes k nejgeniálnějším a nejtemnějším psychothrillerům, které kdy byly natočeny, i když se snímek trochu svezl na úspěchu Hitchcockova Psycha. Způsob, jakým dokázala Davis ztvárnit postavu narušené Baby Jane je mistrovský. Mistrovský a mrazivý. Crawford byla taky skvělá, jen nedostala tolik prostoru.

Oprášení starého Hollywoodu
Feud Ryana Murphyho (ano, tvůrce American Horror Story), vysílaný na americké stanici FX, se rozhodl vzkřísit starý spor. Pilotní díl byl odvysílán začátkem března. Právě první série s podtitulem Bette and Joan rekonstruuje souboj a rivalitu nejen z natáčení jejich jediného společného filmového díla, ale také dobu před jeho vznikem a po jeho vzniku.

A obsazení? Nebeské! Jessica Lange jako Joan, Susan Sarandon jako Bette. Menších rolí se ujali Kathy Bates, Catherine Zeta-Jones, Stanley Tucci či Sarah Paulson. A že Murphymu sakra jde, když se vrací do starého Hollywoodu, si všimla také redakce webu IMDB.com. „Chceme sledovat Feud: Bette a Joan v baru, obklopeni přáteli a drag queens,“ psali editoři webu ve svých tipech na měsíc březen. „Nikdy předtím nebylo takové soupeření jako to jejich. Téměř půl století se nenáviděly… a my je pro to milovali,“ zazní v prvních sekundách nové série.

A jak to vlastně bylo s tím Oskarem? Za Co se vlastně stalo s Baby Jane? získala nominaci jen Bette Davis, to Joan Crawford naštvalo. Našla si proto důvod, jak se na pódium dostat. Napsala dopis všem nominovaným ženám, že pokud by se nemohly na předávání dostavit, mileráda za ně cenu převezme. A co se nestalo. Davis nominaci v cenu neproměnila a sošku získala nepřítomná Anne Bancroft. Crawford tedy se zářivým úsměvem napochodovala na pódium a za cenu poděkovala. Davis prý tehdy byla vztekem bez sebe. „Zaplatil bych kameramanovi jmění, aby ukázal výraz Bette Davis,“ čtu si tak mezi komentáři u videa na oficiálním oskarovském YouTube kanálu.

Takových malých manévrů a pošťuchování bude na diváka ve Feud čekat, zdá se, spousta. Jasně, jde tu o sledovanost. Do jaké míry bude seriál autentický, si netroufnu odhadnout, asi si budu muset vystačit s příslovím „na každém šprochu pravdy trochu“. Nicméně kromě legendárního sporu série nabízí vizuálně skvostnou podívanou do systému Hollywoodu šedesátých let a zároveň více než naťukne i stále současný problém ageismu, sexismu a ostatně také misogynie. Po odvysílání Feud možná vyvstane otázka, jak moc se od té doby Hollywood vlastně změnil? A jestli vůbec? ∞


Co se vlastně stalo s Baby Jane? /
What Ever Happened to Baby Jane?
režie Robert Aldrich
USA, 1962, 134 min.

Feud
režie Ryan Murphy
USA, 2017