Cestopisný dokument o putování Ruskem a Ukrajinou nazvaný Slepý Gulliver uvede v premiéře za účasti tvůrců pražská Městská knihovna. Tentokrát předstupuje režisér snímku, filmař a literát Martin Ryšavý, před diváky s vlastním příběhem. Chceme vidět či nevidět?

Cestovatel, který ztrácí zrak, hledající poutník. To je hlavní postava filmového materiálu, posbíraného v letech 2013–2015 na dvou kontinentech a ve dvou kulturních prostředích. Ordinace očního lékaře v Praze se prolíná se zážitky z cest po severní Asii.


Co si intenzivně smyslově vybavíte, když se řekne Jakutská republika, Sibiř?
První, co mě teď napadlo, když je řeč o smyslech, je čichový vjem. Vzduch tam voní jinak, vítr tam voní jinak. Město Jakutsk má specifický pach.

Koncept kontrastu kultur ve filmu vám vznikal pod rukama, nebo byl takto navržen od začátku natáčení?
Ten koncept vznikal opravdu pod rukama, z velké části vlastně až ve střižně, také díky pomoci střihačky Anny Ryndové.

Co jste zažil v průběhu natáčení extrémního, kromě teplot hluboko pod bodem mrazu?
Nemám pocit, že bych zažil něco extrémního. Vlastně ani ty teploty nebyly extrémní. Blízkost války nebo blízkost otevřeného násilí ale nepříjemná je. Já nejsem válečný zpravodaj, ani novinář vstupující do epicenter dramatických dějů tohoto typu, tak to člověk znervózní.

Máme v Česku odpovídající povědomí o situaci na Ukrajině?
To nevím. Ale řekněme, že kdo chce, tak si může ten obraz o situaci na Ukrajině s pomocí různých zdrojů zpřesnit. Otázkou ale právě je, jestli to někdo chce, nebo potřebuje. Politici by jistě měli.

Opravuje cestování vnitřní zrak?
Mně ano. ∞


Slepý Gulliver
Ústřední knihovna (Mariánské náměstí 1, Praha 1)
premiéra st 22. 3. 19:00 • 80 Kč