Člověk za život průměrně vyloučí třicet osm tisíc litrů moči. Dokument Superschopnosti moči vám názorně ukáže, jak se dá tato tekutina dále využít.

Moč, která obsahuje až tři tisíce chemických látek, nemusí být považována jen za zapáchající odpad lidského vyměšování. Pestré způsoby jejího využití demonstrují Thierry Berrod a Quincy Russell ve svém dokumentu. Nastiňují hned několik možností, k čemu všemu se může (nejen) lidská moč hodit. Humorně pojímají i některá další fakta. Věděli jste například, že jste několik měsíců svého života strávili ve vlastní moči? Můžete hádat, co až z osmdesáti procent tvoří takzvanou plodovou vodu.

Na západě se moč zpracovává především průmyslově (léky, kosmetika a další), zatímco na východě, zejména v Číně, je využívána spíše v tradiční medicíně. Někteří Číňané připisují svou dlouhověkost právě jejímu pravidelnému popíjení. Co není v Asii nic šokujícího, na západě se však stále ještě považuje za podivné. Naproti tomu v Číně můžete dokonce potkat i trhovkyně, které se na ulici živí prodejem vajec uvařených v moči chlapců, nebo školáky, jejichž moč pomáhá k přírodnímu hnojení jabloní.

Óda na moč
Tvůrci dokumentu se snaží na pro někoho choulostivé téma dívat s úsměvným nadhledem. Aby film nikoho nepohoršoval, jsou některé části natočené kamerou vysokorychlostní či s termálním snímáním nebo se jedná o záběry mikroskopické. K dalšímu odlehčení přispívají vtipné a sugestivní kulisy. Například zahradník zalévá trávník hadicí tak, že to evokuje proces močení. Celý snímek je podkreslen veselou hravou hudbou.

Jak už název filmu napovídá, dokument cíleně vyzdvihuje schopnosti moči. Dá se říci, že se stal až skoro oslavou moči a naprosto postrádá kritické připomínky. Pohled na ni je hodně obecný, každý ze způsobů jejího zpracování by se dal rozvinout do samostatného dokumentu. Není zmiňována ani historie využití moči v předchozích stoletích. Ale do dvaapadesáti minut filmu se vešlo i tak dost. Přesto se nejedná jen o sled dat a čísel, ale vše je pojato s příjemnou nadsázkou. A možná vás snímek, který získal zlatou cenu vědeckého filmového festivalu na La Réunion, naladí natolik, že si odskočíte na toaletu se skleničkou a už nebudete chtít pít nic jiného. ∞


Superschopnosti moči (Les Superpouvoirs de l‘Urine)
režie Thierry Berrod
Francie, 2013, 52 min.

Dokument dostupný na YouTube ve francouzském jazyce