Ještě před pár lety měla většina hudebních fanoušků doma gramofonové desky tak maximálně po dědečkovi. Dnes koupíte vinyly i v supermarketu a levný gramofon se stal během minulých vánoc jednou z nejprodávanějších položek v kategorii elektroniky na Amazonu. Přesto, že cédéčka se stále prodávají dobře, zástupy hudebních fanoušků i z řad mladých chtějí dnes opět vinyly. Z menšinové záležitosti alternativních labelů se stala nejrychleji stoupající hvězda mezi fyzickými nosiči.

Někteří tvrdí, že vinyl je, co se týče zvukové kvality, nepřekonatelný. Není to tak úplně pravda, zvlášť u nových nahrávek, které se stejně nahrávají a masterují digitálně. Hudba na vinylu má ale větší dynamiku. Zážitek z poslechu vinylu ovlivňuje jistě i to, že celkový proces od vytahování desky až po nutnost obracení prostě svádí k větší soustředěnosti. Mnoho vinylových fanoušků si tak pochvaluje ten „poslechový rituál“, kterým se dá čelit pověstné digitální demenci.

Pro hudebníky znamená vydání vinylu často velký krok a pečlivě ho zvažují, nejen kvůli vyšším nákladům. O procesu vydávání a výrobě vinylu jsem si popovídala s mladým pražským elektronickým producentem Aid Kidem, basákem kapely Divided, který loni vydal své debutové LP nezávisle. V Čechách máme výrobu vinylů doslova nadosah. Loděnická firma GZ média, která je pokračovatelem Gramofonových závodů, to s gramofonovými deskami nikdy nevzdala a vyplatilo se. Většina jejích klientů jsou velké zahraniční labely. Minulý rok se tam vyrobilo kolem 20 milionů nosičů. Jednu dobu to byla dokonce jedna z mála lisoven na světě. Sám Aid Kid má dobré zkušenosti: „Postupoval jsem podle toho, co po mně chtěli, dá se tam normálně dovolat, všechno domluvit, na všechno se zeptat…“ Vzhledem k tomu, že o výrobu vinylů je dnes daleko větší zájem, je třeba plánovat hodně dopředu: „Překvapila mě čekací doba, maj tam teď takovej frmol, že hotový to bylo asi půl roku po zadání.“ Hudebníkům, kteří se chystají na svůj první vinyl, by Aid Kid poradil: „Než cokoliv pošlete do výroby, zkontrolujte si to po sobě několikrát. Nechte si udělat speciální master pro vinyl. Zařiďte si distribuci. Vozte s sebou desky na koncerty, tam se jich hodně prodá. Nebojte se desky rozdávat zadarmo lidem, který by vaší muziku mohli dostat na správný místa, a který vám pomohli dostat se tam, kde jste. Nečekejte, že se všechno prodá během prvního měsíce…“

Vinyl může být v dnešní digitální době i jen jakýmsi upomínkovým předmětem, a proto se vyplatí myslet i na atraktivnost obalu. Aid Kid dodává: „Mám radost pokaždý, když si desku někdo koupí. Spousta těch lidí ani nemá gramofon – je to vlastně takovej artefakt.“

Obal jeho desky navrhl František Pecháček z kolektivu Black Division. Pokud uděláte rozkládací obal, tzv. gatefold, můžete s obalem pracovat jako s obrazem. Škoda, že někteří hudebníci si na grafické stránce nedávají příliš záležet. Výseky ve vnějším obalu a potisk vnitřního obalu přece jen představují náklady navíc. GZ média umí také barevné a žíhané vinyly, zvuková kvalita je prý ale nižší než u těch klasických černých. Jo a nezapomeňte na download kód.

Vedle dlouhá léta fungujícího obchodu a servisu pro vinylové DJe a sběratele Phono.cz nabízí v současnosti dobrý výběr vinylů i žižkovský Musictown a poměrně nový Garage Store. Zajímavé kousky najdete i v Radosti nebo Rekomandu. Aid Kidovu hudbu si můžete poslechnout i koupit na Aidkid.cz. ∞


Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.