Rubrika tones notes vznikla jako snaha inspirovat nejen mladé hudebníky, ale i mnoho dalších, kteří se snaží aktivně působit v oblasti hudby. Vzhledem k tomu, že ve svém rozhlasovém pořadu prezentuji a popularizuji co nejvíce aktuální hudby, zamýšlím se i nad organizací hudby, infranstrukturou, ve které se hudebníci pohybují, hudebním průmyslem a vzděláváním. Pokud se v této oblasti chcete v Čechách vzdělávat, skončíte většinou jako samouk.

O bohaté historii, natož současnosti, elektronické hudby se v našem vzdělávacím systému příliš nedozvíte. Jako by hudba skončila někde u Suchého a Šlitra. Když se podíváme na aktuální učebnici hudební výchovy nakladatelství Fraus, vrcholem aktuálnosti je tvorba skupin Divoký Bill a MIG 21. Zdá se, že nejen média, ale i školy své posluchače celkem podceňují. A nebo naopak možná považují elektronickou hudbu za něco nehodnotného, repetitivního a primitivního. To je samozřejmě jeden z nejčastějších předsudků o elektronické, nejen taneční, hudbě. V oblasti elektronické hudby najdeme velké množství uměleckých děl sofistikovaností a mírou novátorství srovnatelných s přínosem Bacha, Beethovena nebo Debussyho ve své době a jako kdysi soul nebo punk, elektronická hudba dnes často nese zásadní myšlenky naší doby. Seznamovat se s ní tedy znamená často i seznamovat se s politickými a sociálními problémy našeho světa. Mělo by se tedy bádat i na poli současné tvorby, tak jak se to děje v zahraničí naprosto běžně. Je totiž co objevovat a co předávat.

Velmi dobrým příkladem sonických dobrodružství, bádání i společenské uvědomělosti je berlínský festival Club Transmediale (CTM), který od roku 1999 objevuje nové hudební projekty bez toho, aby se omezoval konceptem žánrů a předsudky vůči technologiím. CTM prezentuje odvážné hudební umění, ne jen zábavu. Zástupci a spolupracovníci tohoto výjimečného a vlivného festivalu v čele s Janem Rohlfem se stanou 16. a 17. 9. lektory dalšího dílu vzdělávací akce Music Ports, který jsme nastartovali díky spolupráci s Goethe-Institutem. Svým programem umožňuje českým hudebníkům i jiným hudebním profesionálům setkat se s výraznými osobnostmi německé scény a rozvíjet se v oboru elektronické hudby po všech stránkách. Během dvou dnů budou mít účastníci možnost navštívit přednášku a workshop programování hudebního nástroje v Pure Data s kapacitou v oblasti elektronických hudebních nástrojů Peterem Kirnem. Seminář o vydávání a PR alternativní hudby povede Guido Möbius, šíření hudby v digitálním světě se bude diskutovat se zakladatelem německé odnože Boiler Room Michailem Stanglem a seminář o postavení žen na hudební scéně významné osobnosti berlínské klubové scény Mo Loschelder rozhodně nebude určen jen ženám.

K Music Ports se letos připojí také výrobci populárního hudebního softwaru Ableton. Účastníkům se bude individuálně věnovat certifikovaný lektor Ambrus Deak. Celá akce je zdarma, ale je třeba registrovat se včas na kreatonmusicports@gmail.com, kapacita bude omezená. Na vzdělávací část, která proběhne v pražském Goethe-Institutu, naváže v sobotu večer party v klubu Neone, jejíž program zastřeší iniciativa CTM Berlin Current ve spolupráci s festivalem Lunchmeat. Představí se tedy zástupci zahraniční i lokální progresivní elektronické scény jako Opium Hum, Machine Woman, group A nebo Guido Möbius. ∞


autor: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.