Za dobu, co audiovizuální kolektiv Lunchmeat září na české klubové scéně, se ze spojování hudby a tvůrčího pojetí světel a projekce stala běžná věc. V Praze dokonce vznikl masově populární „festival světel“. Lunchmeat nikdy nebyl jen o rozsvěcování kostelů, ale spíš o stavění nových světů.

Díky jejich, dnes už světově proslulému, festivalu, který pořádají každoročně už osm let, a klubu NEONE, který založili v roce 2013, nejdříve jen jako pop-up, jsem měla možnost vidět naživo ty nejzajímavější producenty a producentky v době, kdy jsem je chtěla vidět, se zvukem, který změnil mou představu o nejlepším klubovém zážitku, s lidmi a projekcemi, díky kterým klub neměl hranice. Klub NEONE končí na adrese Bubenská 1, na rohu budovy bývalých Elektrických podniků. Tahle zpráva mi připomněla nejen spoustu skvělých akcí a hudebních zážitků, ale i hovorů, hraní i trému, lehkou závrať z vizuálů i ten příjemný pocit, když se v noci nebo spíš k ránu vyšlo z klubu ven a zdaleka se neodcházelo. Připomnělo mi to ale i fakt, že klub NEONE je zásadní kapitolou historie české klubové scény a byl už v roce 2013 nominován jako počin roku v cenách Vinyla. Jak potvrzuje několik hudebníků a organizátorů, kteří se podíleli na chodu klubu nebo si v něm vícekrát zahráli a organizovali akce, klub NEONE měl neobvyklou hudební i vizuální dramaturgii a nebyl zdaleka neobyvatelný. Neoplakávejte ho, protože snad neodchází.

Taková zásadní klubovna
„Hraní v NEONE pro mě byla hodně prestižní záležitost. Pamatuju si, jak sem před prvním koncertem tady v roce 2014 přemíchával všechny svoje tracky, protože nikde v Praze tou dobou nebyl tak čistej zvuk. Pak se pro mě NEONE stalo skoro jediným místem, kde sem jako DJ měl absolutní svobodu selekce. Lidi tu byli vždycky víc otevřenený novejm věcem,“ říká producent Aid Kid, který si v NEONE mnohokrát zahrál. Během několika let vyrostlo v tomto klubu hned několik pravidelných klubových nocí, jednou z těch nejosobitějších je KSK, jejíž spolupořadatelkou je DVDJ NNS: „NEONE pro mně bylo klubovnou, kde vždy potkám známé tváře, laboratoří pro experimenty, stájí pro naše KSK večírky, místem setkání a propojování a především prostorem, který mám spojený s nejsilnějšími hudebními zážitky.“ K teamu, který rozhodoval o progresivní dramaturgii klubu, patřil také hudební publicista a DJ Jan „Rypex“ Bárta z Radia Wave, pro kterého byl prý klub NEONE dlouhou dobu něco jako druhý obývák. Možnost podílet se na vzniku, fungování a určující dramaturicko-prezentační estetice bude prý navždy patřit k nejvíce formativním obdobím jeho vztahu k hudbě. Jedním z nezapomenutelných zážitků pro něj bylo vystoupení producenta SOPHIEho na 100. výroční party jeho pořadu Turban. „Dnešní dvorní producent Charli XCX a spolupracovník Madonny, LIZ, Vince Staplese nebo Dipla tam nad ránem asi čtyři hodiny v kuse pouštěl osmdesátkové disco-funk-pop fláky, co miloval v dětství, a dle vlastních slov nikdy předtím (a vsadil bych se, že ani nikdy potom) veřejně nehrál. Legendary,“ dodává Honza, pro kterého byl klub a lidé kolem něj „srdcovkou“. Pro mě osobně bylo každé pozvání do NEONE poctou a spolupráce s kolektivem Lunchmeat jedna z nejpříjemnějších vůbec. Ten roh české klubové scéně bude chybět, ale Lunchmeat si i bez něj udrží hranu. ∞


autor: Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.