tones notes | Cesta dobré Elekce
Jednu dobu se zdálo, že klubů s progresivní dramaturgií aspoň ve větších městech přibývá, nové kluby jsou ale často sezónní a ne vždy mají dlouhou životnost. Mladá elektronická scéna ale nestrádá.
Progresivní hudební scéna se nejčastěji prezentuje na průběžných festivalech jako je Stimul nebo Itch My Ha Ha Ha a nebo pravidelných klubových nocích Waku Shoppu, Good Night, KSK, Ostinato, Menu nebo Silent Night, o které byla řeč minule. Podporu lokální mladé elektronické scény si dal nedávno za cíl klubový festival Elekce. Když před třemi lety začínal, nebyl line-up nijak obsáhlý. Postupně se ale program rozrůstá. Zřejmě to opravdu funguje tak, že když někdo hledá a dává příležitosti, talenty se pomalu vyjeví.
Zakladatelem Elekce je student režie na FAMU, hudebník a moderátor Radia Wave Šimon Holý. Jakožto hudební producent je fascinován popem a zábavnými a chytlavými popěvky, které jsou chytře napsané. Aktuálně spolupracoval na novém albu Kláry Vytiskové a je autorem hudby k filmům Gottland, Parádně pokecal nebo Rodinný film.
S hraním v klubech je to u mladších a méně známých hudebníků složitější. Šimonova zkušenost je taková, že lidé jako on hrají málo, nepravidelně a spíše ve větších městech. Může být problém na straně publika? Vyhledávají vlastně novou hudbu? „Mám pocit, že si ji začínají vyhledávat sami víc a víc, ale stejně je to spíš o nějakých hromadných trendech, což je mi docela líto.“ Ideu prezentace mladé české elektronické scény nosil v hlavě už dlouho, s dvoudenním festivalem Elekce dostala najednou celkem seriózní rozměr a bylo tedy třeba začít řešit seriózní problémy. „Jedním z problémů byly v začátcích samozřejmě finance a zájem lidí zvenčí. Není to festival velkých jmen ani zásadních cool headlinerů. Z našich průzkumů jsme zjistili, že lidé některá jména znají z pravidelných párty nebo o nich nějak někde slyšeli, ale vlastně jejich mixy nebo produkci neznají a moc se o ni nezajímají, a to je právě ten problém. Prolomit tu stěnu nezájmu – o lidi, o hudbu, o akce, které nejsou jenom párty.“
V současné době se na organizaci festivalu podílí asi 15 lidí, kteří řeší vše od produkce přes grafiku až po PR. Dramaturgie letos reflektuje současný posilující ambient, tradiční techno, nové živé projekty i progresivnější klubovou hudbu zastoupenou například Aid Kidem. „Z několika nadšených studentů se stala organizovaná skupina lidí, kterou prostě baví podporovat festivalem českou hudbu. Publikum je podle mě za tu dobu poučenější, už zná mnohem více jmen a mám pocit, že i dokáže vycítit, co je opravdu zajímavé.“
Šimonova zkušenost s přístupem samotných umělců je různá: „Většina lidí je fajn a snaží se, stejně jako my, udělat pro to jméno a zvuk český elektronický hudby a hudby jako takový, co nejvíc. Samozřejmě se ale někdy najdou i výjimky, se kterýma je prostě komunikace peklo a vlastně s nimi nechcete už do dalších let dělat nic.“
Festival Elekce má každý rok nové téma a cíl. První ročník byl takovým shrnutím toho, co se tu děje. „S dalšími ročníky jsme potom začali směřovat k tomu, co by se tu dít mělo nebo co nás asi čeká.“ Téma letošního ročníku je „Hostina“ a tabule se rozšíří z koncertů i na panelové diskuze a workshopy, z dvou dnů na celých sedm. Od pondělí 30. 5. se bude servírovat pět dní „Lekce“ a poté dva dny nonstop Elekce, na které vystoupí Wim Dehaen Videos, Troniq, Space Love, HRTL, Himalayan Dalai Lama, Orient, Dizzcok, Layup, Aid Kid nebo Lišaj. ∞
Mary C
Autorka je moderátorkou Radia Wave, hudební selektorkou a badatelkou, kulturní aktivátorkou.